Zaczęli mieszać elektrolit magnesami i dostali wyjątkowe akumulatory

W dążeniu do uczynienia z akumulatorów litowo-metalowych czegoś, co mogłoby trafić w ręce konsumentów, naukowcy z Korei Południowej opracowali coś w rodzaju magnetycznego elektrolitu. Wyniki tych eksperymentów przeszły wszelkie oczekiwania.
Akumulatory nowej generacji
Akumulatory nowej generacji

Akumulatory litowo-metalowe zrewolucjonizują rynek magazynów energii… o ile rozwiąże się ich słabość

W akumulatorach litowo-metalowych wymienia się grafit i miedź w anodzie na rzecz metalicznego litu. Taka podmianka pozwala stosować mniejsze i lżejsze anody oraz znacząco poprawia gęstość energetyczną. Jednak wieloletni problem degradacji tych anod w związku z powstaniem dendrytów skutecznie wstrzymuje wejście tych akumulatorów do masowego użytku. Ostatnio jednak propozycję wyeliminowania wspomnianego problemu zaproponowali naukowcy z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology.

W swojej pracy specjaliści dodali magnetyczne nanocząstki do roztworu elektrolitu, co umożliwiło jego reakcję na pole magnetyczne i tym samym zapewniło możliwość jego mieszania. To z kolei pozwoliło bezpośrednio oddziaływać na proces tworzenia się dendrytów, znacząco go spowalniając. Dlatego też naukowcy uważają, że ta technologia może być wykorzystana do radykalnej poprawy niezawodności i żywotności akumulatorów litowo-metalowych.