Potencjalnie rewolucyjna elektronika na skórę. Ten nanomateriał węglowy nadał jej zupełnie nowego sensu

Naukowcy z KAUST opracowali miękką i elastyczną e-skórę, która może stanowić podstawę nowej formy biosensora na skórze. Ultracienki materiał jest również wrażliwy na dotyk i ruch ciała, co sugeruje szeroki wachlarz potencjalnych zastosowań.  
Rewolucyjna elektronika na skórę
Rewolucyjna elektronika na skórę

Rewolucyjna elektronika na skórę w zasięgu HsGDY

Stworzenie odpowiednich materiałów, które muszą być mocne i wysoce czułe, a jednocześnie najlepiej niezauważalne po nałożeniu na skórę, stanowiło od dawna duże wyzwanie. Dlatego też opracowana przez wspomniany zespół specjalistów e-skóra jest wyjątkowa, bo wpisuje się w te wymagania. Jest jednocześnie na tyle czuła, że może wykryć miniaturową różnicę temperatur pomiędzy wdychanym i wydychanym oddechem, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nanomateriału węglowego HsGDY.

HsGDY to dwuwymiarowy arkusz atomów węgla, który jest podobny do grafenu pod względem wytrzymałości i przewodności elektrycznej, ale odmienny w myśl struktury. Zamiast przypominać strukturę plastrów miodów, struktura atomowa jest raczej “wyspowo-mostowa” i składa się ze sztywnych regionów połączonych cienkimi mostkami polimerowymi. To dokładnie zapewnia jej miękkość i elastyczność, która jest idealna do zastosowań na skórze.

Potwierdzono to w praktyce, tworząc arkusz takiego materiału, który był wysoce skrętny, rozciągliwy i wytrzymały mechanicznie. Jako że jego grubość wynosiła ledwie 18 nm, przedstawiał sobą jedynie ułamek grubości skóry ludzkiej. Gwarantowało to idealny kontakt i długotrwałe przyleganie do ciała przy zachowaniu maksymalnej elastyczności i komfortu.