Samsung prognozuje spadek zysków. Tak źle nie było od lat

Już od wielu miesięcy obserwujemy ciągłe spadki sprzedaży smartfonów. Do tej pory najwięksi giganci, choć również nie uchronili się przed kryzysem, nie notowali aż tak dużych strat. Tymczasem nowy raport firmy Samsung pokazuje, że gigant szykuje się na naprawdę kiepskie wyniki za poprzedni kwartał.
Samsung prognozuje spadek zysków. Tak źle nie było od lat

Styczeń dopiero się zaczął, a wraz z nim pierwszy kwartał 2023 roku. Spodziewamy się, że w połowie miesiąca zaczną pojawiać się dokładne raporty na temat stanu rynku smartfonów pod koniec 2023 roku, ale już teraz niektóre firmy dzielą się z nami swoimi szacunkowymi prognozami, a te – w przypadku Samsunga – różowe nie są.

Samsung spodziewa się, że IV kwartał 2022 roku będzie najgorszym od 8 lat

Rynek smartfonów uległ drastycznym zmiano w ostatnich latach. Pandemia, wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja – wszystko to znacząco wpłynęło na podejście konsumentów do zakupów. Smartfony, choć niezbędne w codziennym życiu, nie są produktem pierwszej potrzeby i wiele osób decyduje się dłużej użytkować obecny sprzęt. Z tego powodu sprzedaż telefonów stale spada.

Samsung czy Apple nie odczuli tego aż tak mocno, a przynajmniej dotychczas. Najwięksi giganci na rynku mają tak mocną pozycję, że wydawało się, iż wielkie spadki sprzedaży w większości ich ominą. Tymczasem jak poinformował południowokoreański gigant, prognozy na IV kwartał 2022 roku są bardzo marne, a tak wielkiego spadku zysków firma mogła nie notować od 8 lat, dokładniej od III kwartału 2014 roku.

Szacuje się, że w porównaniu a analogicznym okresem z 2021 roku zyski Samsunga spadną aż o 70%. Firma zarobi więc jakieś 4,3 bln wonów, co w porównaniu z 13,87 bln wonów z IV kwartału 2021 roku stanowi ogromny spadek zysków.

Ponieważ zewnętrzne środowiska biznesowe pozostają niepewne, sprzedaż chipów gwałtownie spadła z powodu mniejszego popytu ze strony klientów serwerów, centrów danych i producentów telefonów – powiedział Samsung Electronics w oświadczeniu

Warto tutaj wspomnieć, że raport obejmuje nie tylko sprzedaż smartfonów, ale i układów. Wszystko to mocno się ze sobą łączy, bo skoro klienci kupują mniej urządzeń, to mniej się ich produkuje, a więc także mniej komponentów jest kupowanych.

Choć kryzys dotknął całą branżę elektroniczną, to Samsung najbardziej odczuł to właśnie w tych dwóch gałęziach swojej działalności.

Wszystkie firmy Samsunga miały trudności, ale szczególnie chipy i urządzenia mobilne – powiedział Reuterowi Lee Min-hee, analityk w BNK Investment & Securities

Samsung nie będzie jednak jedynym, bo analitycy przewidują, że większość firm technologicznych będzie już niedługo dzielić się raportami ze słabymi wynikami kwartalnymi. Dodatkowo, nie wygląda na to, by w kolejnych miesiącach sytuacja uległa większej poprawie.