Wspomniane wyżej Alarmowe SOS przez satelitę na iPhone’ach 14 działa tylko w jedną stronę. Oznacza to, że w sytuacji kryzysowej, np. gdy utkniemy w górach bez zasięgu, możemy skorzystać z tej opcji, by zawiadomić o naszej sytuacji służby ratownicze. Rozwiązanie Qualcomma ma być podobne, ale lepsze, ponieważ w zamyśle ma umożliwić komunikację dwukierunkową. Dzięki temu wiadomości przez satelitę będzie można nadawać nie tylko, gdy nasze życie jest zagrożone, ale również, gdy chcemy skontaktować się z bliskimi, a w okolicy nie ma zasięgu. Snapdragon Satellite pozwoli więc zarówno wysyłać, jak i odbierać wiadomości.
Tymczasem Motorola nie chcąc czekać na to, aż Qualcomm wprowadzi na rynek swoje rozwiązanie, podjęła współpracę z brytyjskim producentem Bullitt Group, który już w ubiegłym roku ogłosił, że zamierza wprowadzić na rynek pierwszy na świecie smartfon oferujący dwukierunkową komunikacje satelitarną.
Będzie nim właśnie Motorola Defy 5G
O samej specyfikacji smartfona wiemy na razie niewiele, jednak wiadomo już, że dzięki technologii Bullitt będzie można płynnie przełączać się pomiędzy siecią komórkową, Wi-Fi a łącznością satelitarną. Funkcja nosi nazwę Bullitt Satellite Connect i jest efektem współpracy firm Bullitt, MediaTek i Skylo. W sytuacjach, w których niemożliwe jest połączenie z siecią komórkową lub Wi-Fi, urządzenie samoistnie przełączy się na system przesyłania wiadomości przez satelitę. Wiadomości otrzymywane będą w formie regularnych SMS-ów i będzie można na nie odpowiedzieć za pomocą aplikacji Bullitt Satellite Messenger.
Przez pierwszy rok subskrypcja usługi ma być darmowa, ale z tego, co wiadomo, później jej koszt ma wynosić od 4,99 dolarów miesięcznie. Cena jest więc całkiem przystępna i dla osób, które często podróżują, zwłaszcza do miejsc oddalonych od miast czy infrastruktury, może być to świetnym rozwiązaniem.
Spodziewamy się, że Motorola Defy 5G zadebiutuje jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, a skoro tak, w najbliższym czasie powinniśmy poznać więcej szczegółów na jej temat. Jesteśmy zwłaszcza ciekawi tego, jak dużo takie urządzenie będzie kosztować. Mamy też nadzieję, że urządzenie, podobnie jak Defy z 2021 roku, będzie cechować się wzmocnioną wytrzymałością.
Dla przypomnienia, Motorola Defy 2021 jest odporna na:
- wodę, piasek, kurz i brud, wilgoć i mgłę solną – jest zgodna z normami IP68, telefon można zanurzyć na głębokość 1,5 m na 35 minut,
- upadki – jest w stanie wytrzymać upadki z wysokości do 1,8 m i posiada certyfikat zgodności z normami wojskowymi MIL SPEC 810H,
- temperatury, naprężenia, a także z powodzeniem przeszedł wiele testów zderzeniowych.
Taka ochrona zdecydowanie byłaby czymś przydatnym także w Defy 5G.