Apple chce pogrążyć konkurencję. W planach tanie AirPodsy i nowa generacja Max

Faktem jest, że na rynku słuchawek TWS niepodzielnie króluje Apple. Wskazują na to zresztą twarde dane statystyczne pokazujące, że pomimo starań konkurencja jest daleko w tyle. Dzięki planom firmy ta przepaść może się jeszcze zwiększyć, gdy na rynek trafią tanie AirPodsy i druga generacja AirPodsów Max.
Apple chce pogrążyć konkurencję. W planach tanie AirPodsy i nowa generacja Max

W III kwartale 2022 roku Apple’owi udało się przekroczyć 30% udziału w rynku słuchawek TWS

Jednocześnie gigant prawie trzykrotnie wyprzedził Samsunga, umacniając tym samym swoją dominację. Przy takich wynikach nasuwa się jednak pytanie – skoro AirPodsy są tymi najlepszymi słuchawkami TWS, to dlaczego wyniki nie są wyższe? Tutaj odpowiedź też dają statystyki, wedle których 71% konsumentów twierdzi, że cena jest głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o kupnie słuchawek, a jednymi z najlepiej sprzedających się modeli są te, kosztujące w przedziale 50-100 dolarów.

Raporty szacujące sytuację na rynku TWS w 2023 roku zdają się potwierdzać, że w dobie ogólnego kryzysu i szalejącej inflacji drogie modele słuchawek nie będą sprzedawać się tak dobrze. Spodziewany popyt na AirPodsy ma bowiem w tym roku zmaleć i szacuje się, że firmie uda się sprzedać 63 mln tych słuchawek, czyli o 10 mln sztuk mniej niż w ubiegłym roku.

Gigant z Cupertino nie ma jednak zamiaru biernie patrzeć na spadek sprzedaży. Znany analityk Apple’a, Ming Chi-Kuo, twierdzi, że firma ma w planach stworzenie modelu bardziej przystępnego cenowo. Takie tańsze AirPodsy (niektórzy nazywają je AirPods Light) miałyby kosztować w granicach 99 dolarów. Byłby to więc poziom cenowy konkurencji, a to mogłoby zwyczajnie dobić słuchawki innych firm.

Apple nie byłby jednak sobą, gdyby szykował tylko jakiś tańszy model. Skoro pojawi się słuchawki w niższej cenie, trzeba też wypuścić takie droższe. Raport wskazuje więc, że trwają prace nad drugą generacją AirPodsów Max. Jeśli już sięgacie do portfeli, to musimy was zmartwić. Kuo przewiduje bowiem, że premiera tanich AirPodsów i nowych Max nastąpi najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku albo nawet w roku 2025.

Warto też pamiętać, że tańsze słuchawki będą stosownie okrojone z niektórych funkcji, by Apple’owi się to opłacało. Nie wiemy więc, jak mocno będą różnić się od standardowych AirPodsów. Muszą być jednak na tyle atrakcyjne, by klienci woleli je kupić zamiast poprzedniej generacji standardowych AirPodsów, które przecież po premierze nowych modeli kosztują właśnie w granicach 99 dolarów.