Apple aktualizuje starsze urządzenia. Wsparcie dostaje nawet 10-letni iPhone

Choć niektórzy producenci smartfonów z Androidem oferują już znacznie dłuższe wsparcie dla swoich urządzeń, to nie ważne jakby się starali, do Apple’a nadal jest im daleko. Gigant z Cupertino pokazał właśnie, jak powinno się dbać o klientów, bo wydał serię aktualizacji, które obejmują nawet urządzenia z 2013 roku!
Apple aktualizuje starsze urządzenia. Wsparcie dostaje nawet 10-letni iPhone

Apple aktualizuje starsze wersje systemów operacyjnych

Smartfony z Androidem, zwłaszcza te flagowe, coraz częściej dostają przynajmniej trzy aktualizacje systemu cztery lub nawet pięć lat wsparcia zabezpieczeń. To oczywiście powód do radości, bo dzięki temu z urządzeń można korzystać dłużej, ale gdy porównany to z polityką wsparcia, jaką oferuje Apple… Cóż, wówczas Android wypada blado. Bardzo blado. Zwłaszcza teraz, gdy firma postanowiła wydać serię aktualizacji dla starszych modeli i systemów operacyjnych, w tym dla iOS 12.5.7 oraz  iPadOS 15.7.3. Dotyczy to więc urządzeń takich jak iPhone 5s,  iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3 i iPod touch (szósta generacja). 

Apple co prawda już wcześniej zapowiedział, że zakończy wydawanie aktualizacji iOS i iPadOS dla modeli, które nie są kompatybilne z  iOS 16 i iPadOS 16, ale tym razem zrobił wyjątek, ponieważ odkryte luki w zabezpieczeniach są poważne. Aktualizacje zawierają poprawki bezpieczeństwa, łatając lukę, którą mogą wykorzystać złośliwe witryny internetowe. Poprawki obejmują Mapy, Pogodę, WebKit, aplikację zegara i Windows Installer. iOS 12.5.7 przynosi natomiast najistotniejszą poprawkę, bo łata lukę w zabezpieczeniach Webkit (silnika stojącego za Safari), która została naprawiona dla nowych urządzeń w grudniu wraz z iOS 16.1 .2.

Wydane przez Apple’a nowe wersje systemów to:

  • iOS 12.5.7
  • iOS 15.7.3
  • iPadOS 15.7.3
  • macOS Big Sur 11.7.3
  • macOS Monterey 12.6.3

Jak już wspomnieliśmy, najstarszym urządzeniem obsługującym system iOS 12.5.7 jest iPhone 5s wprowadzony na rynek we wrześniu 2013 r. Firma aktualizuje też równie leciwe MacBooki. Warto oczywiście pamiętać, że nie są to regularne aktualizacje, bo takowych Apple już nie udostępnia na tych sprzętach. Mimo tego, prawie 10-letnie urządzenia nadal mogą liczyć na wsparcie w przypadku wykrycia luki w zabezpieczeniach, co jest naprawdę godne pochwały i naśladowania. Widać, że gigant z Cupertino nie zapomina o użytkownikach swoich leciwych urządzeń. Dlatego, jeśli z takich nadal korzystacie, jak najszybciej zainstalujcie udostępnione poprawki.