Sztuczna inteligencja jest uprzedzona. W przypadku niektórych osób błędnie określa wiek

Sztuczna inteligencja jest stosowana coraz powszechniej, a jednym z takich zastosowań mogłoby być określanie wieku osób chcących na przykład kupić alkohol bądź zyskać dostęp do materiałów dla pełnoletnich.
Sztuczna inteligencja jest uprzedzona. W przypadku niektórych osób błędnie określa wiek

Niestety, jak się okazuje, oprogramowanie nie zawsze okazuje się skuteczne w ocenie wieku poszczególnych ludzi. Do takich wniosków doszli przedstawiciele Western University i Ben-Gurion University of the Negev. O szczegółach swoich ustaleń pisali na łamach Scientific Reports

Czytaj też: Są mniejsze i tańsze niż dotychczas. Nowe baterie pomogą w rozwoju zielonej energii

Już w oparciu o eksperymenty, w których oceniającymi byli ludzie, naukowcy dowiedli, że zazwyczaj mamy tendencję do zawyżania wieku uśmiechniętych osób w porównaniu z tymi o neutralnym wyrazie twarzy. Poza tym, im starszy jest dany człowiek, tym trudniejsze staje się podanie jego przybliżonego wieku.

Wygląda na to, iż maszyny dzielą te same problemy, a ich skala może być nawet większa niż w przypadku naszego gatunku. Badania wykazały bowiem, że sztuczna inteligencja przeszacowała wiek uśmiechniętych twarzy nawet bardziej niż ludzie. Spadek dokładności był też u niej większy, gdy miała do czynienia z twarzami starszych osób względem młodszych, uśmiechniętych względem neutralnych i kobiecych względem męskich.

Sztuczna inteligencja radzi sobie gorzej niż ludzie w zakresie szacowania wieku osób

Eksperymenty przeprowadzono w oparciu o dane zebrane w latach 2020-2022. Naukowcy skorzystali w tym celu z zestawu 21 obecnych komercyjnych i niekomercyjnych platform do szacowania wieku opartych na sztucznej inteligencji. Osiągnięta przez nie wydajność została następnie porównana z wynikami 30 studentów. 

Czytaj też: Ramię tak małe, że trudno je sobie wyobrazić. Imponujące? Tak, ale to nie wszystko

Wyniki te sugerują, że szacunki wieku na podstawie twarzy są w dużej mierze napędzane przez wskazówki wizualne, a nie wysokopoziomowe prekoncepcje. Wzorzec błędów i uprzedzeń, które zaobserwowaliśmy, może dostarczyć pewnych spostrzeżeń dla projektowania bardziej skutecznej technologii SI do szacowania wieku w oparciu o twarze. wyjaśnia główny autor badania, Tzvi Ganel