Android 14 będzie jeszcze bezpieczniejszy, ale to nie wszystkim może się spodobać

Od premiery Androida 13 minęło już prawie pół roku i choć system trafił dopiero na kilka procent kwalifikujących się do aktualizacji urządzeń, my już zerkamy na co, co przyniesie jego kolejna wersja. Teraz dowiedzieliśmy się, że Android 14 będzie stawiał jeszcze mocniej na bezpieczeństwo, co akurat nie wszystkim może przypaść do gustu.
Android 14 będzie jeszcze bezpieczniejszy, ale to nie wszystkim może się spodobać

Android 14 zablokuje aplikacje, które uzna za niebezpieczne

Google, wraz z kolejną wersją swojego systemu, zamierza nieco zaostrzyć wymagania dotyczące aplikacji, a dokładniej tych projektowanych pod starsze jego wersje. Do tej pory firma stawiała pewne wymogi, ale nigdy nie było one bardzo rygorystyczne. Oczywiście same zasady zmuszają deweloperów do korzystania z najnowszych funkcji i środków bezpieczeństwa, jednak nadal mogli oni tworzyć aplikacje “jednorazowe”, czyli takie, których później nie aktualizowali i pozostawiali je samym sobie. Z czasem więc stają się one przestarzałe, a co za tym idzie, stwarzają zagrożenie dla użytkownika.

Gigant z Mountain View zaostrzy wymagania API, całkowicie blokując instalację przestarzałych aplikacji. Chodzi więc nie tylko o programy ze Sklepu Google Play, ale również o same pliki APK. Dozwolone aplikacje będą musiały być dostosowane do wymagań Androida 12 lub nowszych wersji systemu. Te starsze, jeśli deweloperzy będą chcieli nadal je oferować, będą musiały dostać stosowne aktualizacje. Koniec więc z obchodzeniem wytycznych.

Wiele osób zacznie więc narzekać, bo to oznacza utratę dostępu do całej masy aplikacji, które od dawna nie doczekały się odpowiednich uaktualnień. Jednak patrząc na to od drugiej strony, to dobra wiadomość, bo taka decyzja ze strony Google’a zwiększy bezpieczeństwo. Jasne, trudno nam będzie pożegnać się z ulubioną grą czy programem, ale trzeba pamiętać, że bez aktualizacji i dostosowania do nowych wytycznych bezpieczeństwa stanowią one potencjalny cel cyberprzestępców. Nie można też zapominać, że w takich aplikacjach często ukrywa się złośliwe oprogramowanie, których twórcy celowo wybierają starsze wersje Androida, by ominąć niektóre zabezpieczenia.