Już wiemy, jakie nowości przyniesie ze sobą One UI 5.1

Premiera długo wyczekiwanych smartfonów Galaxy S23 już 1 lutego, warto jednak wiedzieć, że wraz z nimi Samsung zaprezentuje nową wersję swojej nakładki na Androida. One UI 5.1 trafi od razu na flagowce, a my już wiemy, jakie funkcje ze sobą przyniesie.
Już wiemy, jakie nowości przyniesie ze sobą One UI 5.1

Choć do prezentacji One UI 5.1 zostały zaledwie dwa dni, nie udało się uniknąć wycieku szczegółów

Informacje zdradził serwis WinFuture, dzięki któremu wiemy już, na czym Samsung skupił się tym razem. Firma zdecydowała się nie wprowadzać znaczących zmian w zakresie interfejsu, ale za to wzięła się za usprawnienia funkcjonalności. Najwięcej znajdziemy ich w aplikacji Galeria. Samsung pozwoli na udostępnianie albumów członkom rodziny – apka będzie polecać, na podstawie rozpoznawania twarzy opartego na sztucznej inteligencji – które zdjęcia powinniśmy dodać do albumów rodzinnych. Taką funkcję możemy już znać ze Zdjęć Google. Południowokoreańska firma zapewni swoim użytkownikom 5 GB bezpłatnego miejsca, a zdjęciami można dzielić się z maksymalnie sześcioma osobami w ramach rodzinnej grupy. Ponadto usprawniono wyszukiwanie w Galerii, bo będzie można korzystać z wyszukiwarki twarzy, a także szukać więcej niż jednej osoby na raz.

W aplikacji Aparat One UI 5.1 doda możliwość zmiany odcienia selfie przy użyciu przycisku efekty z boku ekranu. Pojawią się też ulepszenia w zakresie wydajności w kamerze AR Emoji, a także szybki dostęp do aplikacji Ekspert RAW umożliwiającej robienie zdjęć wysokiej jakości bez żadnego przetwarzania i kompresji. Dostęp do tej funkcji będzie łatwiejszy z poziomu menu Zaawansowane. Samsung wprowadzi też ulepszenia układu i edycji w Doodle AR.

Wraz z nową wersją nakładki pojawi się też nowy widżet baterii, który pozwala sprawdzić poziom naładowania połączonych ze smartfonem urządzeń bezpośrednio z poziomu ekranu smartfona. W One UI 5.1 pojawi się też intuicyjny widżet pogody, który ułatwi zapoznanie się z informacjami o pogodzie.

Nowości nie zabrakło też w zakresie łączności, bo firma ułatwiła zapraszanie do udostępnionych aplikacji (albumów, notatek czy kalendarzy) za pomocą łącza, które można przesyłać w różnych aplikacjach. Pojawia się też zaawansowane sterowanie między galaxy Book a smartfonem – będzie można korzystać z myszy, klawiatury lub gładzika Galaxy Book także ze smartfonem Galaxy. Dla osób, które często przełączają się ze smartfona na komputer Samsung też coś przygotował. Dzięki ulepszeniom z łatwością będzie można przeglądać na komputerze strony, które wcześniej oglądaliśmy na telefonie.

Z dodatkowych ulepszeń Samsung wprowadzi sugestie w Ustawieniach. Te będą wyświetlane u góry ekranu ustawień, informując o przydatnych funkcjach do wypróbowania lub ustawieniach, które wymagają uwagi użytkownika. Ulepszono też wyszukiwanie na urządzeniu, konfigurację początkową nowego smartfona czy wielozadaniowość w trybie podzielonego ekranu.

Zmian jest więc naprawdę sporo, ale spodziewamy się, że podczas środowej premiery producent pokaże nam coś jeszcze. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, One UI 5.1 trafi w pierwszej kolejności na smartfony Galaxy S23, a potem na starsze urządzenia. Samsung przypadkowo zdradził, że będą to “flagowe modele wydane po Galaxy S20 i Galaxy Z Flip), a więc seria Galaxy S21 i S22 oraz prawie wszystkie składane modele.