OnePlus zapowiedział więcej aktualizacji Androida w swoim nowym smartfonie i… teraz się z tego wycofał

OnePlus w ubiegłym tygodniu wprowadził na globalny rynek OnePlus 11, czyli swojego najnowszego flagowca. Obok niego pojawił się też OnePlus 11R oraz wiele innych urządzeń, takich jak klawiatura, tablet czy słuchawki. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem nowego smartfona z oferty producenta i ciekawi was, jak długie wsparcie otrzyma ten model, już spieszymy z wyjaśnieniami.
OnePlus 11

OnePlus 11

[Aktualizacja] OnePlus jednak popełnił błąd, tych aktualizacji nie będzie tak dużo

Zaledwie przed dwoma dniami OnePlus deklarował na Twitterze 4 duże aktualizacje Androida i 5-letnie wsparcie dla OnePlus 11R, a teraz okazuje się, że to był jednak błąd. Pomoc techniczna, która odpowiedziała na pytanie użytkownika, zwyczajnie się pomyliła i oświadczenie, które możecie zauważyć poniżej, wcale nie jest zgodne z prawdą. Firma przeprosiła za nieporozumienie i powiedziała, że rozszerzona polityka aktualizacji jest przeznaczona dla „wybranych urządzeń”, a do tych najwyraźniej zalicza się na razie jedynie OnePlus 11.

Debiutujący u boku flagowca OnePlus 11 otrzyma więc trzy duże aktualizacje Androida i 4 lata poprawek bezpieczeństwa. To nadal więcej niż dotychczasowa polityka dwóch aktualizacji systemu i 3 lat wsparcia zabezpieczeń, ale nie bardzo jest się z czego cieszyć, bo długie wsparcie powinno być standardem, a nie super dodatkiem zarezerwowanym tylko dla najdroższych modeli. Na szczęście Unia Europejska wkrótce się z tym rozprawi.

OnePlus spełnia wcześniejsze obietnice. Nowe smartfony z dłuższym wsparciem

Producenci smartfonów z Androidem powoli odstępują od koszmarnej polityki dwóch dużych aktualizacji Androida i maksymalnie trzech lat wsparcia zabezpieczeń. W tej dziedzinie przoduje obecnie Samsung, a że Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące napraw oraz wsparcia, również inne firmy muszą dokonać stosownych zmian. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku OnePlus zapowiedział, że zapewni więcej aktualizacji dla swoich modeli, począwszy właśnie od OnePlus 11.

Nowa polityka firmy zakłada więc, że flagowiec otrzyma 4 duże aktualizacje Androida, a że pojawił się na rynku z Androidem 13, jego posiadacze dostaną też “siedemnastkę”. Jeśli chodzi o aktualizacje zabezpieczeń, tutaj mowa o 5 latach, co jest naprawdę ogromną różnicą w porównaniu z dotychczasowym wsparciem, jakie OnePlus dawało swoim urządzeniom.

Teraz dowiedzieliśmy się, że nie tylko flagowiec będzie mógł być spokojnie używany przez wiele lat. Znany leaker Abhishek Yadav zapytał na Twitterze o długość wsparcia dla OnePlus 11R, czyli modelu debiutującego globalnie obok flagowca. OnePlus odpowiedział, że polityka aktualizacji będzie tutaj taka sama, jak w przypadku OnePlus 11 – 4 duże aktualizacje Androida i 5 lat aktualizacji zabezpieczeń. Pokrywa się to z wcześniejszymi zapowiedziami, że zmiany obejmą nie tylko modele z najwyższej półki.

OnePlus 11R

Nie wiadomo jednak, czy OnePlus 11R będzie jedynym wyjątkiem, który załapie się na dłuższe wsparcie. Mamy nadzieję, że producent weźmie też pod uwagę tańsze urządzenia, zwłaszcza serię Nord, która jest niezwykle popularna. Niestety, na takie informacje będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, zapewne do premiery kolejnego Norda, chyba że firma wcześniej uchyli rąbka tajemnicy.