Kupując Galaxy Z Fold5 znów będziesz musiał zaopatrzyć się w dodatkowe etui na rysik

Obsługa rysika pojawiła się już w Galaxy Z Fold3 i od tamtej pory czekamy, aż Samsung wyposaży swojego składaka w odpowiedni slot, w którym będzie można schować S-Pen. I choć spodziewaliśmy się, że takie ulepszenie pojawi się na pokładzie Folda w tym roku, to nasze nadzieje mogą okazać się płonne.
Kupując Galaxy Z Fold5 znów będziesz musiał zaopatrzyć się w dodatkowe etui na rysik

Składane smartfony typu Fold dają dużo możliwości, a po dodaniu obsługi rysika, te jeszcze się zwiększają. Samsung doskonale o tym wiedział, dlatego już w trzeciej generacji swojego składaka dodał taką opcję. Niestety, wraz z obsługą nie pojawiło się w obudowie stosowne gniazdo, w którym taki rysik można chować, do tego nadal potrzebne jest specjalne etui. To trochę komplikuje sprawę, bo nie dość, że musimy za nie dodatkowo płacić, to nie każdemu taki dodatek do smartfona się podoba — urządzenie jest grubsze, a wystający rysik może być narażony na dodatkowe uszkodzenia.

Dlatego właśnie z podekscytowaniem śledziliśmy dotychczasowe doniesienia mówiące o tym, że Galaxy Z Fold5 w końcu dostanie slot na S-Pen

Takie rozwiązanie pozwoliłoby klientom zaoszczędzić i byłoby zwyczajnie praktyczniejsze. Niestety nie jest to tak prosta sprawa. Znalezienie w urządzeniu miejsca na “wciśnięcie” slotu musiałoby wiązać się ze zmianami konstrukcyjnymi i prawdopodobnie z pogrubieniem smartfona, a tego Samsung najwyraźniej nie chce. Jak podaje serwis Etnews, choć pierwotnie były plany umieszczenia na pokładzie nowego Folda slotu na S-Pen, Samsung z nich zrezygnował. Wynikało to właśnie z powyższych powodów – na slot nie ma miejsca w urządzeniu, a pogrubianie Folda nie wchodzi obecnie w grę.

Była jeszcze opcja “odchudzenia” rysika – mniejszy S-Pen wymagałby mniej miejsca – jednak to z kolei psułoby wrażenia “pióra na papierze”, które usilnie stara się utrzymać producent. Do tego nie można też zapominać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o kosztach produkcji. Jeśli Samsung faktycznie musiałby mocno ingerować w projekt, to musiałoby to podwyższyć koszt wyprodukowania nowego składaka. Ten zresztą i tak zapewne ulegnie zmianie, bo południowokoreański gigant szykuje podobno nowe zawiasy, dzięki którym Galaxy Z Fold5 będzie w końcu domykał się na płasko. Wymiana tego elementu również ma uniemożliwiać umieszczenie w urządzeniu slotu na rysik.

Wygląda więc na to, że entuzjaści wielozadaniowości, jaką oferuje obsługa S-Pen w Galaxy Z Fold będą musieli jeszcze długo poczekać, przynajmniej do 2024 roku, kiedy pojawi się szósta generacja tego składaka. Choć oczywiście nie ma pewności, że wówczas takie ulepszenie się pojawi.