Nowy układ MediaTek wprowadzi łączność satelitarną na pokład dowolnego smartfona

MediaTek ogłosił w piątek nowy układ, który da producentom smartfonów zupełnie nowe możliwości. Wprowadzi bowiem obsługę dwukierunkowej łączności satelitarnej, dzięki której z każdego smartfona będzie można wysyłać SMS-y przez satelitę.
Nowy układ MediaTek wprowadzi łączność satelitarną na pokład dowolnego smartfona

Wraz z iPhone’ami 14 Apple wprowadził funkcję Alarmowe SOS przez satelitę. Pozwala ona na wysyłanie wiadomości alarmowych w sytuacjach zagrożenia życia. Już wiele razy słyszeliśmy, jak dzięki tej opcji udało się uratować ludzkie życie, co tylko pokazuje, jak istotna jest to funkcja. Niby dostęp do sieci komórkowej jest coraz większy, jednak nadal na mapach pozostaje wiele białych plam, gdzie nie mam możliwości nawiązania z nikim kontaktu. Komunikacja przez satelitę likwiduje ten problem, choć w przypadku Apple’a rozwiązanie nie jest idealne, bo zapewniana łączność jest tylko jednokierunkowa.

Zaprezentowany przez MediaTek chip MT6825 wychodzi swoimi możliwościami poza to, co oferuje Apple. Daje bowiem możliwość dwukierunkowej obsługi SMS-ów przez satelitę, więc nie tylko wyślemy wiadomość o pomoc, ale będziemy mogli odebrać informację zwrotną. Co istotne, taki chip będzie można umieścić w każdym telefonie, nawet w iPhone’ie, choć oczywiście to nie oznacza, że gigant z Cupertino skorzysta z takiego rozwiązania.

Chip MT6825 wykorzystuje technologię 3GPP Non-Terrestrial Network (NTN), aby umożliwić dwukierunkową komunikację satelitarną ze smartfonami. Procesor będzie automatycznie odbierał wiadomości, a do uzyskania połączenia nie trzeba będzie “celować” w satelitę. Jak podkreśla wiceprezes korporacyjny i dyrektor generalny jednostki biznesowej komunikacji bezprzewodowej firmy MediaTek, JC Hsu:

Nasze niezależne chipsety MT6825, oparte na otwartym standardzie 3GPP NTN, można zintegrować z dowolnym flagowym smartfonem, aby zapewnić bezproblemową łączność satelitarną.

Jest to dopiero pierwszy krok w kierunku zapewnienia większej dostępności do łączności satelitarnej. Na razie, w przypadku chipu MediaTek, są to wiadomości, ale w przyszłości z pewnością pojawi się szersza obsługa połączeń. Rozwiązanie można umieścić w dowolnym urządzeniu 4G lub 5G, co z pewnością pomoże w jego szerszym rozpropagowaniu.