Nowa aplikacja Vivo przetłumaczy mowę na język migowy, a wszystko w czasie rzeczywistym

Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Słuchu firma Vivo zaprezentowała nową aplikację, która znosi bariery językowe. Dzięki niej, nawet jeśli nie znasz języka migowego, o wiele łatwiej będziesz mógł porozumieć się z osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą. Działa to oczywiście również w drugą stronę.
Nowa aplikacja Vivo przetłumaczy mowę na język migowy, a wszystko w czasie rzeczywistym

Vivo przedstawia aplikację, która tłumaczy mowę na język migowy

Ułatwienia dostępu i znoszenie barier między ludźmi są bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście osób z różnymi niepełnosprawnościami. Czasem, jak w przypadku osób niesłyszących lub niedosłyszących, nie jesteśmy w stanie przeskoczyć faktu, że nie znamy języka migowego. Jak więc się porozumieć? Można oczywiście napisać coś na kartce, ale są również lepsze sposoby, takie jak aplikacja Interpreter, którą zaprezentowało dzisiaj Vivo.

Zadaniem aplikacji jest tłumaczenie mowy na język migowy lub tekst i odwrotnie. Dzięki temu osoby niesłyszące będą mogły bez przeszkód komunikować się z bliskimi czy zamawiać posiłki lub robić zakupy. Aplikacja pomoże również w sytuacjach kryzysowych albo np. podczas wizyty u lekarza.

Przez lata technologia rozpoznawania języka migowego była intensywnie rozwijana, bo przed badaczami stało naprawdę wiele wyzwań, takich jak śledzenie ruchów palców na ograniczonej przestrzeni, wykrywanie kierunku ruchu, radzenie sobie z unikalnym porządkiem gramatycznym i wiele, wiele innych. Zespół OriginOS co prawda nie ogłasza jeszcze wielkiej rewolucji, ale poczynił ogromne postępy w tej dziedzinie. Aplikacja tłumaczy na razie w języku chińskim i jest w stanie rozpoznać 1200 słów języka migowego, a także wykazuje się dokładnością na poziomie 80%.

Aplikacja będzie stale rozwijana i uzupełniana o kolejne słowa. Jeśli to się powiedzie, można się spodziewać, że w przyszłości Vivo będzie chciało bardziej rozpowszechnić swoją aplikację, co byłoby naprawdę świetną wiadomością.