Huawei kontynuuje zabawę z łącznością satelitarną. Wprowadzi ją nawet do smartwatchy

Producenci smartfonów w swoich nowych modelach coraz częściej sięgają po łączność satelitarną. Na razie to dopiero początku, a szlak przeciera znów Apple, choć po piętach depczą mu też inni, np. Huawei, który wprowadził takie rozwiązanie w serii Mate 50. Teraz pojawiły się plotki, że firma nie będzie w tej kwestii ograniczać się tylko do smartfonów.
Huawei kontynuuje zabawę z łącznością satelitarną. Wprowadzi ją nawet do smartwatchy

W iPhone’ach 14 znalazła się nowa funkcja “Alarmowe SOS przez satelitę” umożliwiająca wysłanie komunikatu z prośba o pomoc nawet wtedy, gdy nie mamy ani kreski zasięgu. Już niejednokrotnie słyszeliśmy o tym, jak ta funkcja uratowała komuś życie. Faktycznie, zapewnienie łączności satelitarnej, nawet jednostronnej, to coś, co może pomóc w kryzysowych sytuacjach. Nie dziwi więc działanie innych firm, które również chcą umieścić taką technologię w swoich urządzeniach.

Huawei już to zresztą zrobił w serii Mate 50, umożliwiając swoim użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych i informacji o lokalizacji przez satelitę, chociaż nie można odbierać wiadomości za pośrednictwem tego standardu łączności. Jest to więc tak samo, jak u Apple’a łączność jednokierunkowa. Warto też wspomnieć, że firmy produkujące układy mobilne także zainteresowały się tą opcją i łączność satelitarna znalazła się już np. na pokładzie nowego chipsetu od MediaTek, a w przyszłości również Qualcomm wyposaży w to rozwiązanie swoje procesory.

Tymczasem nowe doniesienia wskazują, że Huawei ma dalekosiężne plany w tej kwestii i nie ma zamiaru ograniczać tej funkcji tylko do smartfonów, wychodząc zapewne z założenia, że czasem możemy nie mieć przy sobie nawet telefonu.

Dlatego właśnie łączność satelitarna ma znaleźć się również w nadchodzącym smartwatchu Huawei Watch 4

Wedle informacji, jakie przekazał leaker Classmateguan, zegarek ma być wyposażony w komunikację satelitarną, za pośrednictwem której będzie można wysyłać wiadomości tekstowe. Brzmi to naprawdę interesująco, jednak na razie żadne inne źródło nie potwierdza tej plotki. Mimo wszystko taka funkcja byłaby bardzo przydatna, zwłaszcza na pokładzie modelu bardziej wytrzymałego, nastawionego na użytkowników uprawiających sporty ekstremalne, wspinaczki górskie itp. Dzięki temu, nawet jeśli straciliby telefon w wyniku jakiegoś wypadku, nadal mieliby możliwość skontaktowania się ze służbami ratowniczymi.

Przeciek wspomina, że taka technologia znalazłaby się na pokładzie nadchodzącego Huawei Watch 4, ale nie wiadomo, czy producent stworzy dodatkowy model, czy może wyposaży w tę funkcję np. Watch Pro. Wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się już wkrótce, bo spodziewamy się, że nowe smartwatche zadebiutują jeszcze w tym kwartale wraz z serią Huawei P60.