Ta farba jest niezwykła, a na dodatek stworzyli ją Polacy

Usunie plamy, zabije bakterie, a przy okazji oczyści powietrze. To nie reklama cudownej substancji, która nigdy nie powstanie, a farba stworzona przez polskich naukowców, która już niebawem może znaleźć zastosowanie w szpitalach i przychodniach.
Farba, jakiej majster jeszcze nie widział /Fot. Pixabay

Farba, jakiej majster jeszcze nie widział /Fot. Pixabay

Za farbę odpowiada mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym z Politechniki Gdańskiej. Jest to część projektu kierowanego przez dr hab. inż. Annę Zielińską-Jurek, prof. PG, której celem było opracowanie materiałów budowlanych o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych: farby oraz gładzi szpachlowej. Jak one działają?

Farba, jakiej jeszcze nie było

Kluczowym składnikiem innowacyjnej farby jest dodatek fotokatalityczny, który rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz patogeny chorobotwórcze. Zastosowanie farby na ścianach nie tylko zapewni oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy szkodliwych tlenków azotu, które powstają m.in. podczas spalania paliw.

Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone. Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (Escherichia coli). mgr inż. Izabela Malinowska

Ochrona biologiczna jest aktywna cały czas, a proces czyszczenia rozpoczyna się, gdy zapalimy światło (wystarczy zwykła świetlówka lub standardowa lampa). To ogromna przewaga nad porównywalnymi farbami opartymi na dwutlenku tytanu, który jest aktywowany pod wpływem światła UV.

Mgr inż. Izabela Malinowska /Fot. Politechnika Gdańska

Farba może pełnić rolę tablicy magnetycznej, a jej dopełnieniem jest gładź szpachlowa. Jednoczesne pokrycie ściany obiema substancjami zabezpiecza budynek przed rozwojem patogenów chorobotwórczych. Warto zaznaczyć, że mówimy o farbie do wnętrz. Na rynku nie ma produktu, który byłby obdarzony trzema właściwościami jednocześnie, więc farba z PG ma szanse na sukces w przypadku udanej komercjalizacji.

Czytaj też: To nie jest zwykły beton. Nie uwierzysz, z czego powstał

Innowacyjną farbę można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i drewna, metalu czy tworzyw sztucznych.

Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się. Zastosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny. mgr inż. Izabela Malinowska

Farba uzyskała ochronę patentową i została nagrodzona srebrnym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków. Doktorantka otrzymała również nagrodę główną w konkursie EKOinnowator 2022 w kategorii doktorant innowator.