Ten beton potrafi zdziałać cuda. Odczuje to nasza planeta

Beton jest dosłownie wszędzie, ale jego produkcja jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnej emisji dwutlenku węgla. Fińscy naukowcy mają konkretny pomysł, jak można temu zaradzić.
Niezwykły beton opracowany przez Carbonaide /Fot. VTT

Niezwykły beton opracowany przez Carbonaide /Fot. VTT

Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT od dekad zajmuje się negatywnymi skutkami karbonatyzacji, czyli powolnego procesu, w którym dwutlenek węgla jest ponownie wchłaniany przez beton, który może przyczyniać się do korozji stalowych filarów. Pod koniec 2010 r. uczeni z VTT zaczęli koncentrować się na przekształcaniu tych minusów w plus, a teraz budują pierwszą na świecie linię produkcyjną, która może wytwarzać beton neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Tak powstał Carnobaide, spin-out VTT.

Zdecydowaliśmy się opracować beton o ujemnej zawartości węgla, nie wiedząc dokładnie, jak to zrobić. Zaczęliśmy eksperymentować, aby dowiedzieć się, jak działa dwutlenek węgla w betonie, jak powstają karbogliniany i jak ten proces zastępuje cement i zmniejsza ślad węglowy. Dr Tapio Vehmas, dyrektor generalny Carbonaide

Ten beton pomoże przyrodzie

Kluczowe było znalezienie odpowiednich spoiw niskoemisyjnych. Eksperymenty wykazały, że dobrze sprawdzą się w tym żużle wielkopiecowe z przemysłu stalowego, czyli produkty uboczne powstające przy wytapianiu rudy żelaza w wielkim piecu. Wymagało to czasu, ale uczonym udało się dopracować koncepcję materiału.

Uczeni skupili się na komercjalizacji i zbudowaniu zautomatyzowanego systemu nasycania dwutlenkiem węgla, który wiąże dwutlenek węgla w prefabrykowanym betonie pod ciśnieniem atmosferycznym.

W jednostce pilotażowej wykazaliśmy, że nasza technologia jest w stanie zredukować emisję CO2 z konwencjonalnego betonu o 45 proc. Jesienią zeszłego roku wykazaliśmy obniżenie śladu węglowego naszych produktów do -60 kg/m3 poprzez zastąpienie cementu portlandzkiego żużlem. Ślad węglowy konwencjonalnego betonu szacuje się na około 250-300 kg/m3. Dr Tapio Vehmas

Teraz celem Carbnaide jest zbudowanie pierwszej na świecie przemysłowej linii produkcyjnej do produkcji betonu o ujemnej emisji dwutlenku węgla. Firma dostała już na ten cel finansowanie rzędu 1,8 mln euro. Do 2026 r. ma zostać uruchomionych 10 jednostek w całym regionie, które do 2050 r. będą wiązać ok. 500 Mt (megaton) CO2 rocznie.

Czytaj też: To nie jest zwykły beton. Nie uwierzysz, z czego powstał

Przemysł betonowy jest odpowiedzialny za 8 proc. światowej emisji CO2, przy czym większość emisji pochodzi z produkcji zwykłego cementu portlandzkiego. Jedna tona zwykłego cementu portlandzkiego oznacza emisję 800-900 kg CO2. Pilnie potrzebne są technologie możliwe do zastosowania w przemyśle, które pozwolą ograniczyć emisję CO2 przez beton.