I choć wspomniane materiały są znane od 2011 roku, to ostatnie badania doprowadziły do przełomu w zakresie ich tworzenia. Można będzie dokonać tego szybciej, łatwiej i z mniejszymi ilościami toksycznych produktów ubocznych powstałych w wyniku całego procesu.
Czytaj też: Te okna pomagają utrzymywać ciepło. W czym tkwi ich sekret?
Dzięki niezwykle silnym wiązaniom chemicznym występującym w powłokach typu MXene można zachować specjalne zdolności metalu. Wśród tych szczególnie istotnych można wymienić między innymi wydajne przewodzenie elektryczności. O szczegółach prowadzonego przedsięwzięcia możemy przeczytać w Science.
Jak na razie naukowcy przetestowali metale tytanowe i cyrkonowe w związku z nowym podejściem do produkcji powłok MXene
Kiedy naukowcy umieszczają jony między poszczególnymi warstwami, mogą dostosować taki materiał do nowych potrzeb, choćby w postaci magazynowania energii. Problem polegał na tym, iż do tej pory do pozyskiwania opisywanych powłok potrzeba było dość skomplikowanych procedur, wykorzystujących na przykład wysokie temperatury i obecność kwasu fluorowodorowego.
Czytaj też: Ceramika uratuje ludzkość. Naukowcy opracowali tlenowo-jonowy akumulator przyszłości
Gdy mówimy o masowej produkcji, to takie warunki okazują się wyjątkowo trudne do osiągnięcia. Za tym idą rzecz jasna rosnące koszty. Dzięki nowemu podejściu członkowie zespołu badawczego byli w stanie zmieszać kilka substancji chemicznych z dowolnym metalem, podgrzać mieszaninę i uzyskać zadowalający efekt końcowy. Jak na razie naukowcy przetestowali tę metodę w odniesieniu do metali tytanowych i cyrkonowych, ale najprawdopodobniej mogłaby ona posłużyć także w innych konfiguracjach.