Beton, który nie pęknie tak łatwo. Sprawdzi to amerykańska armia

DARPA testuje samoleczący się beton do zastosowań militarnych. Już wkrótce może się on pojawić w pasach startowych lotnisk wojskowych i innych budynków zarządzanych przez amerykańską armię. Ale czy wynalazkiem podzieli się z cywilami?
Eilson Air Force Base /Fot. USAF

Eilson Air Force Base /Fot. USAF

Beton to zdecydowanie jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, jakie kiedykolwiek stworzono. Nawet najlepiej odlany, jest podatny na pękanie i odpryski, co nie tylko źle wygląda, ale także obniża jego wytrzymałość. Rozwiązaniem może być tzw. samoleczący się beton, czyli taki, który automatycznie niweluje wszelkie defekty.

Czytaj też: To nie jest zwykły beton. Nie uwierzysz, z czego powstał

Materiał taki odniósłby niewątpliwie duży sukces nie tylko w sektorze budowlanym, ale zanim tak się stanie, zostanie sprawdzony przez znacznie ważniejszego “gracza”. Mowa o amerykańskiej armii, która zamierza wykorzystać go jako uzupełnienie pasów startowych ich lotnisk.

Samoleczący beton już istnieje, teraz wystarczy wprowadzić go do armii

Pasy startowe są szczególnie podatne na zużycie wywołane lądującymi i startującymi samolotami. Gdyby były one wykonane z materiałów dysponujących zdolnościami regeneracyjnymi, ich żywotność byłaby dłuższa, a co za tym idzie – awaryjność mniejsza. Tematem samoleczącego się betonu zainteresowała się DARPA, która uruchomiła program BRACE (Bio-inspired Restoration of Aged Concrete Edifices).

Opiera się on na wykorzystaniu organizmów biologicznych do budowy systemu naczyniowego w betonie, który może naprawiać pęknięcia wewnętrznie, zapobiegając przedostawaniu się ich na powierzchnię konstrukcji. Dzięki temu beton przechodzi proces gojenia podobny do żywych organizmów. Za pomocą tej metody można również zdiagnozować degradację betonu.

Czytaj też: Ten beton nie pęknie, a dodatkowo wyprodukuje energię elektryczną

W komunikacie DARPA czytamy:

Celem BRACE jest opracowanie technologii, które nadadzą betonowi długotrwałą zdolność samonaprawiania na głębokościach, które wcześnie usuwają pęknięcia, naprawiają je, zapobiegają ich rozprzestrzenianiu się i wydłużają użyteczność infrastruktury krytycznej. Zainspirowany systemami naczyniowymi, które wspierają ciągłą naprawę w organizmach wielokomórkowych i ekosystemach, projekt BRACE opracuje podejścia do integracji uzdrawiającego „układu naczyniowego” w celu przedłużonej naprawy uszkodzeń i zapobiegania im.

Program potrwa przez 4,5 lata i jest rozwijany przez kilka placówek badawczych, m.in. University of Colorado Boulder, Lawrence Livermore National Laboratory i Battelle Memorial Institute.

Biobeton, czyli samoleczący beton, nie jest nowością, ale zastosowanie militarne do tej pory nie było testowane. Stare budynki, od koszar po magazyny zaopatrzenia, są prawdziwą zmorą amerykańskich placówek wojskowych. Użycie materiałów samoleczących mogłoby pozytywnie wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w przyszłości, a to może mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza w obliczu widma konfliktu zbrojnego.