Nie używasz jakichś aplikacji? Android sam zrobi z nimi porządek

Niby nowe telefony mają całkiem sporo pamięci wbudowanej, ale jednocześnie coraz mniej modeli nie ma już miejsca na kartę pamięci, więc dostępne miejsce musi nam wystarczyć. Wiadomo jednak jak jest – nie zawsze jest ono wystarczające. Dobrym sposobem na zwolnienie nieco GB jest usuwanie plików lub odinstalowywanie aplikacji. Jeśli chodzi tę drugą opcję, to wkrótce Android nam w tym pomoże.
Nie używasz jakichś aplikacji? Android sam zrobi z nimi porządek

Google przedstawia nową funkcję na Androida

Usuwanie plików z telefonu w celu odzyskania miejsca w pamięci to dobra strategia, ale nie u każdego działa. Są osoby, które po prostu lubią mieć wszystkie zdjęcia czy filmy przy sobie i w takim wypadku muszą szukać innych rozwiązań. najczęściej zaczynają przeglądać aplikacje i pozbywają się tych, których nie używają. Na szczęście Google postanowił odciążyć w tej kwestii użytkowników, by nie musieli sami męczyć się z tą czynnością.

Firma ogłosiła nową funkcję Androida o nazwie “autoarchiwizacja”. Jak sama nazwa wskazuje, po jej włączeniu będzie ona automatycznie archiwizowała nieużywane aplikacje, których nie używamy. Co istotne, nie będą one całkowicie usuwane, więc nie stracimy żadnych danych. Funkcja po prostu będzie zmniejszała ich rozmiar w pamięci wewnętrznej telefonu nawet o 60%, zwalniając tym samym całkiem sporo miejsc. Co więcej, oprócz danych zachowana zostanie też ikona aplikacji w programie uruchamiającym. Jeśli więc kiedyś będziemy chcieli ponownie otworzyć taką apkę, wystarczy kliknąć na ikonę, a zostanie ona ponownie pobrana z Google Play.

Wydaje się, że w tym przypadku funkcja autoarchiwizacji odinstaluje aplikację, pozostawiając na telefonie coś w rodzaju skrótu do niej, zawierającego odpowiednio oznaczoną ikonę i wszystkie dane. Nie jest to równoznaczne z ręcznym odinstalowaniem, bo w takim przypadku z telefonu znika wszystko, co jest z taką apką związane. Jest to więc bardzo dobra opcja np. dla nieużywanych komunikatorów, w których jednak nadal przechowujemy jakieś rozmowy, do których w przyszłości może chcielibyśmy wrócić.

Po włączeniu w ustawieniach opcji autoarchiwizacji, gdy podczas instalowania nowej aplikacji nie będziemy mieli na nią miejsca, system zapyta, czy chcemy automatycznie zarchiwizować programy, z których nie korzystamy. gdy wyrazimy zgodę, Android zajmie się resztą.