Ten generator liniowy to spełnienie marzeń inżynierów. Prace nad nim trwały 14 lat, ale było warto

Udało się stworzyć generator liniowy, który przełącza się między wszystkimi rodzajami paliwa. Taka elastyczność do tej pory była jedynie w zakresie marzeń inżynierów z całego świata, a wkrótce może stać się rzeczywistością.
Ten generator liniowy to spełnienie marzeń inżynierów. Prace nad nim trwały 14 lat, ale było warto

Generator liniowy opracowany przez uczonych z Uniwersytetu Stanforda może być “świętym Graalem” silników w wielu gałęziach przemysłu. Jest to owoc 14 lat pracy rozwojowych i oferuje możliwości, o jakich nie śniło się inżynierom. Mimo iż brzmi to jak science fiction, jednostka naprawdę może przełączać się między różnymi rodzajami paliwa, ma niewiele ruchomych części, nie wymaga smarowania i jest zeroemisyjna. Szczegóły opisano w IEEE Spectrum.

Generator liniowy może szybko przełączać się pomiędzy różnymi rodzajami zielonego – i nie tylko, jeśli zajdzie taka potrzeba – paliwa, w tym biogazu, amoniaku i wodoru. Ma potencjał, aby zdekarbonizowany system energetyczny był dostępny, niezawodny i odporny na kaprysy pogody i dostaw paliwa. Matt Screck, współzałożyciel Mainspring Energy

Generator liniowy jak perpetuum mobile

Jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda, Screck pracował nad projektem przekształcania energii wiązań chemicznych w bardziej użyteczną formę w makroskali. Pierwsze projekty wykorzystywały powietrze i paliwo w zamkniętej komorze z ruchomymi ścianami. Ściskały one mieszankę, gdy poruszały się w przeciwnych kierunkach, powodując szybkie i gwałtowne zderzenia cząsteczek. Ta metoda uwalnia energię zamkniętą w wiązaniach chemicznych bez iskry lub źródła zapłonu. Test z 2008 roku był prosty i nie zbierał wyprodukowanej energii, ale pozwolił zespołowi zmierzyć wydajność koncepcji. To był początek.

Wyniki były doskonałe, urządzenie było wydajne jako ogniwo paliwowe, tak jak mieliśmy nadzieję. Teraz musieliśmy zbudować wersję, która mogłaby generować i działać przez lata przy rozsądnych kosztach. Matt Screck

W 2010 r. Matt Screck powołał do życia firmę Mainspring Energy, której zadaniem było zbudowanie “bezpłomieniowych” generatorów reakcji sprężania. Prace trwają do dzisiaj, ale efekt końcowy prezentuje się niesamowicie.

Silnik podczas ostatnich etapów składania /Fot. Mainspring Energy
Pierwszy komercyjny produkt firmy Mainspring Energy zawiera dwa rdzenie generatora liniowego. Jednostka ta, zainstalowana na zewnątrz sklepu w północnej Kalifornii, może produkować do 230 kW mocy /Fot. Mainspring Energy

Innowacyjny generator liniowy działa na razie jedynie w warunkach laboratoryjnych, ale komercjalizacja tej technologii jest ostatecznym celem. W jednym z systemów, silnik połączony jest z 3,3-megawatowym ogniwem fotowoltaicznym umieszczonym na dachu. W pogodne dni generator wyłącza się, ale kiedy promienie słoneczne nie są dostępne, silnik natychmiast się uruchamia, aby dostarczyć “dokładnie tyle mocy, ile potrzebuje budynek”.

Generator liniowy jest niezależny od paliwa. Może zasilać szeroką gamę paliw, w tym gaz ziemny, biogaz, wodór, amoniak, syngaz, a nawet alkohole bez pogorszenia wydajności, Wiele z tych źródeł paliwa ma już zastosowania komercyjne. Matt Screck

Generator liniowy Mainspring Energy może okazać się kluczowy dla sieci zeroemisyjnej ze względu na elastyczność w obsłudze prawie każdej skali mocy i zdolność do działania na niemal każdym paliwie. To rewolucja, która dosłownie dzieje się na naszych oczach.