Apple wprowadza nowy typ aktualizacji swoich urządzeń

Aktualizacje wydawane przez Apple’a nie są zbyt regularne, ale nigdy też firma nie udostępniała żadnego harmonogramu, którego musiałaby się trzymać. Po prostu, gdy zbierze się wystarczająco dużo nowości i poprawek, te zaczynają być udostępniane. Po co więc wprowadzać nowy typ aktualizacji? By zwiększyć bezpieczeństwo.
Apple wprowadza nowy typ aktualizacji swoich urządzeń

Apple wdraża Rapid Security Response, czyli Pilne Uaktualnienia Zabezpieczeń. Co to takiego?

Kolejne generacje iOS, watchOS, iPadOS czy macOS skupiają się na dużych nowościach, obejmujących zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i sporo nowych funkcji. Pomiędzy nimi Apple serwuje też mniejsze aktualizacje, które dostarczają potrzebnych poprawek, a czasem też i jakieś funkcjonalności. Najczęściej jednak służą one do łatania “dziur”, które w międzyczasie powstały lub za które odpowiadała poprzednia aktualizacja. Apple dbał też, by taka poprawka nie zawierała jedynie łatek, a jakieś jeszcze dodatkowe nowości. Z tego względu firma często czekała, by trochę zapełnić ten aktualizacyjny “worek”. A to wiązało się z opóźnieniami.

Gigant z Cupertino postanowił więc zmienić trochę swoją politykę w tej kwestii wprowadzając rozwiązanie o nazwie Rapid Security Response (RSR). Mają być to po prostu pilne aktualizacje, które będą łatały istotne błędy pomiędzy właściwymi aktualizacjami oprogramowania. Dzięki temu Apple będzie mógł szybciej reagować na zagrożenia, co jest naprawdę dobrą wiadomością.

Domyślnie aktualizacje RSR mogą być stosowane automatycznie.  Warto pamiętać, że niektóre z takich aktualizacji mogą wymagać ponownego uruchomienia, o czym jednak użytkownik zostanie poinformowany. RSR trafi do urządzeń obsługujących następujące wersje systemów:

  • iOS 16.4.1. lub nowszym,
  • iPadOS 16.4.1 lub nowszym,
  • macOS Ventura 13.3.1 lub nowszym.

Łatwo też będzie rozpoznać, czy udostępniona aktualizacja zawiera RSR – Apple dodał na końcu numeru instalacji systemu literkę (a). Warto więc zainstalować takie uaktualnienie, bo automatyczna aktualizacja pilnych poprawek poprawi bezpieczeństwo urządzenia.