Google skasuje stare konta Gmail. Jeśli nie chcesz stracić danych, musisz się pospieszyć

Google zmienia politykę co do nieaktywnych kont Gmail. Zamiast ograniczyć się do kasowania danych, teraz będzie usuwać całe konta. Co zrobić, by tego uniknąć?
Google skasuje stare konta Gmail. Jeśli nie chcesz stracić danych, musisz się pospieszyć

Google zmienia politykę. Będzie kasować nieaktywne konta Gmail

Po ograniczeniu nieodpłatnej przestrzeni dyskowej dla Zdjęć w 2020 roku Google zmienił też politykę dotyczącą przechowywanych danych. Firma ustanowiła wówczas, że dane przechowywane na kontach, które były nieaktywne przez co najmniej dwa lata, będą usuwane. Teraz jednak firma podjęła decyzję o zaostrzeniu zasad, ogłaszając, że takie konta będą całkowicie usuwane. Nowa polityka wejdzie w życie w grudniu tego roku, dlatego, jeśli z jakichś względów chcecie zachować swoje konta Google, musicie się pospieszyć. Dodatkowo warto też wspomnieć, że jak podaje serwis 9to5Google – usunięte adresy Gmail nie zostaną udostępnione do ponownego wykorzystania.

By uniknąć usunięcia konta, należy przynajmniej raz na dwa lata dokonywać na nim jakichś aktywności. Według Google jest to np. czytanie lub wysyłanie wiadomości e-mail, korzystanie z Dysku Google, oglądanie filmów na YuTube (będąc zalogowanym na swoje konto), pobieranie aplikacji z Google Play, korzystanie z wyszukiwarki czy też logowanie się na stronach, usługach lub aplikacjach przy pomocy opcji “Zaloguj się przez konto Google”. Do aktywności nie zalicza się jednak konfigurowanie opcji przekierowywania wiadomości e-mail.

Na szczęście Google zaznacza, że w pierwszej kolejności pod nóż pójdą te konta, które zostały utworzone i nigdy niewykorzystywane w żaden sposób. Jednak nawet w tym przypadku, zanim dojdzie do usunięcia, będą wysyłane „wielokrotne powiadomienia w miesiącach poprzedzających usunięcie” na adres i załączoną wiadomość e-mail dotyczącą odzyskiwania danych. Nie będzie więc to proces nagły. Jeśli więc macie konto, którego nie chcecie stracić, lepiej odkopać dane logowania i podjąć na nim jakieś aktywności, inaczej Google się go pozbędzie.