Sztuczne liście, dwutlenek węgla i wreszcie paliwo do samochodów. Takich fikołków nie widzieliście

Zwykle osiągnięcia w nauce ograniczają się do jednego sukcesu na danym poletku, a tu proszę. Naukowcy z brytyjskiego Cambridge University wręcz zaszaleli, opracowując unikalny sposób na generowanie paliwa do istniejących pojazdów.
Sztuczne liście, dwutlenek węgla i wreszcie paliwo do samochodów. Takich fikołków nie widzieliście

Imitacja fotosyntezy, która zapewnia rzeczywiste paliwo. Ten sztuczny liść ma potencjał, ale nie jest idealny

W tym badaniu specjaliści wykorzystali sztuczny liść do przekształcania dwutlenku węgla i wody w paliwa płynne, które mogą być wykorzystywane jako paliwo do istniejących pojazdów. Ten liść właśnie jest w stanie odwzorować fotosyntezę i w swoim unikalnym procesie generować paliwa wielowęglowe, wykorzystując właśnie światło słoneczne jako źródło energii do całego procesu. Technologia ta działa w oparciu o urządzenie (liść) na bazie krzemu, które naśladuje fotosyntezę, czyli naturalny proces, w którym rośliny przekształcają światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla w energię oraz tlen.

Czytaj też: Pożerają plastik i mają w nosie zimę. Te mikroorganizmy mogą zmienić świat

Liść w procesie generowania paliwa przechwytuje dwutlenek węgla z atmosfery i wykorzystuje różne katalizatory chemiczne po obu stronach, które przyspieszają reakcję rozszczepiania cząsteczek wody na wodór oraz tlen. Niestety może i brzmi to obiecująco, ale w praktyce proces ten dręczą liczne ograniczenia, bo cechuje go niska wydajność, wysokie koszty i problemy ze skalowalnością.