Wygląda jak sprzęt obcych. Nie uwierzycie w rolę robota Mori3

W wymagającym środowisku kosmicznym innowacyjne i adaptowalne systemy robotyczne mają kluczowe znaczenie, a rozwój modułowego robota Mori3 stanowi nowatorską eksplorację w dziedzinie siatki wielokątów, strategii robotycznej inspirowanej światem cyfrowym i biologicznym.
Wygląda jak sprzęt obcych. Nie uwierzycie w rolę robota Mori3

Mori3 to robot do zadań specjalnych. Jego możliwości są unikalne

Ten robot został zaprojektowany po to, aby zademonstrować potencjał rekonfigurowalnych robotów do różnych zadań i scenariuszy w kosmosie, a na dodatek otworzyć nowe możliwości dla przyszłych badań i rozwoju w dziedzinie robotyki kosmicznej. Robot Mori3 ma modułową konstrukcję, umożliwiającą rekonfigurację poprzez podłączanie i odłączanie wielu identycznych trójkątnych modułów, z których każdy wyposażony jest w magnesy, czujniki i system sterowania. Tworząc wielokąty o różnych rozmiarach i konfiguracjach, robot może przekształcać się z kształtów 2D w niemal dowolny obiekt 3D, co czyni go elastycznym narzędziem do radzenia sobie z szeroką gamą wyzwań w kosmosie.

Czytaj też: Ten robot potrafi grać w piłkę nożną. Nie przebije Messiego, ale może uratować ci życie

Praca w warunkach mikrograwitacji wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami, ale robot Mori3 został stworzony, aby im sprostać. Dlatego właśnie został wyposażony w zaawansowane czujniki i precyzyjne systemy sterowania, dzięki którym może skutecznie manewrować w warunkach zerowej grawitacji. Z kolei jego zdolność do rekonfiguracji umożliwia mu dostęp do ograniczonych przestrzeni, dotarcie do złożonych obszarów i wykonywanie zadań ze zwiększoną precyzją. Jego ogólne możliwości zależą od liczby i konfiguracji jego modułów. Może wykorzystywać magnesy do mocowania i odłączania się od innych modułów lub obiektów, co pozwala mu na łatwe przenoszenie i transportowanie przedmiotów.

Zdolność robota do rekonfiguracji dodatkowo zwiększa jego zasięg i elastyczność, umożliwiając mu wykonywanie zadań, które wcześniej były trudne lub niemożliwe dla tradycyjnych robotów. Z kolei jedną z jego kluczowych zalet jest jego wydajność i koordynacja. Został wyposażony w rozproszony system sterowania, dzięki któremu może komunikować się i koordynować z innymi modułami lub robotami, umożliwiając autonomiczne działania oraz współpracę. Trzeba więc przyznać, że rozwój robota Mori3 stanowi znaczący krok naprzód w robotyce kosmicznej. Jego modułowa konstrukcja, zdolność do rekonfiguracji i koordynacja otwierają drzwi do wielu zastosowań. Oczywiście nie tylko w kosmosie.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!