Przeciwdziałanie dronom weszło na nowy poziom. Ta broń to istny pogromca bezzałogowców

Bezzałogowce latające to rosnące utrapienie każdego wojska, które w dążeniu do przeciwdziałania im, rozwija różne systemy uzbrojenia. Wielka Brytania postawiła na coś, czego jeszcze nie widzieliśmy – specjalne celowniki, z którymi przeciwdziałanie dronom weszło na nowy poziom.
Przeciwdziałanie dronom weszło na nowy poziom. Ta broń to istny pogromca bezzałogowców

SMASH dla karabinków, czyli jak przeciwdziałać dronom tradycyjną bronią palną

Zestrzelenie małego drona nie jest łatwe, a jednocześnie taki niepozorny bezzałogowiec może zrzucić niszczycielską bombę na niespodziewający się niczego oddział. Jednak nawet jeśli żołnierze zauważą drona, jego zestrzelenie jest ogromnym wyzwaniem. Zwłaszcza z tradycyjnej broni palnej i dlatego właśnie brytyjska armia przeznaczyła 4,6 miliona funtów na wyposażenie karabinów szturmowych piechoty SA80 A3 w inteligentny system kontroli ognia SmartShooter SMASH.

Czytaj też: Niczym technologiczny feniks. Naukowcy zrobili z drona idealnego strażaka

Ten dodatek umożliwia żołnierzowi automatyczne namierzenie bezzałogowego statku powietrznego w locie. Wszystko dzięki temu, że w SMASH znalazł się procesor, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji i namierzania drona, gdy ten znajduje się on w polu widzenia. Następnie maluje pole wokół celu, a kiedy celownik jest już prawidłowo ustawiony, broń może wystrzelić, znacznie zwiększając prawdopodobieństwo zniszczenia drona. Aktualnie trwają testy tego rozwiązania, ale wiemy, że 4,6 mln funtów zostało już przeznaczonych na 225 celowników SMASH, które zostaną dostarczone do jednostek bardzo wysokiej gotowości w całej armii brytyjskiej do końca tego roku.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!