AMD oszalało? Nvidia na zawsze zostanie z koroną króla na rynku kart graficznych

Na początku sierpnia pojawiały się plotki, sugerujące potencjalnie niezadowalającą przyszłość architektury RDNA 4 od AMD. Wiele źródeł sugerowało, że AMD zrezygnowało z prac nad następcą Navi 31, co wywołało pytania dotyczące strategii firmy i niestety może mieć to ogromny wpływ na rynek kart graficznych.
AMD oszalało? Nvidia na zawsze zostanie z koroną króla na rynku kart graficznych

AMD może zrezygnować z segmentu HEDT. Konsekwencje mogą być ogromne

To, co jest pewne, to to, że linia produktów RDNA 4 ulegnie zawężeniu i skupi się głównie na modelach klasy średniej. Ten bardziej oszczędny kierunek obejmuje przede wszystkim GPU Navi 43 i Navi 44, co oznacza odejście od rynku high-end. Wedle Bits & Chips zaoszczędzony budżet AMD może przekierowywać na produkcję FPGA (układów programowalnych) oraz GPGPU (uniwersalnych procesorów graficznych) w TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

Czytaj też: Cel? Księżyc! Japonia już tam zmierza i chce wpisać się na karty historii wieloma sposobami

Motywacją do tych zmian ma być dynamicznie rozwijający się rynek sprzętu do sztucznej inteligencji. Firma AMD wydaje się być zdeterminowana do rywalizacji na tym poletku z Nvidią, dominującym graczem na tym rynku, który również zaczął traktować sprzęty profesjonalne lepiej, nadając im wyższy priorytet produkcyjny. To posunięcie AMD rodzi więc pytania, czy firma po czerpie inspirację od lidera rynku, czy zwyczajnie nie ma już pomysłu i możliwości na rozwój kart graficznych w aktualnej generacji.

Pewne jest jednak, że podejście AMD do architektury RDNA 4 i dalszych linii produktów będzie miało istotny wpływ na pozycjonowanie firmy na konkurencyjnych rynkach GPU i sprzętu SI. Wygląda jednak na to, że gracze będą głównymi ofiarami tej decyzji.