No to czas na rewolucję. Snapdragon X Elite pokazał, na co stać grafikę ARM

Qualcomm Snapdragon X pojawił się na scenie, aby zrewolucjonizować rynek smukłych i lekkich notebooków z Windows on ARM.
No to czas na rewolucję. Snapdragon X Elite pokazał, na co stać grafikę ARM

Graficzna wydajność układu Snapdragon X w grach i benchmarkach

Snapdragon X to wyjątkowy układ SoC oparty na architekturze ARM ma być konkurentem dla SoC Apple M2 i M2 Max, które zasilają najnowsze modele Macbooków, zapewniając możliwość powstania notebooków z systemem Windows 11 i Chrome OS, które będą mogły wkrótce oferować porównywalny poziom wydajności i wytrzymałość na jednym ładowaniu. Aby zobrazować, jak Snapdragon X radzi sobie w porównaniu z konkurencją, niejaki Geekerwan przeprowadził serię testów wydajności Adreno iGPU w Snapdragonie X Elite, porównując go z iGPU współczesnych SoC w klasie od 15 W do 28 W, zarówno w architekturze Arm, jak i x64, a także z dyskretną kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU.

W teście 3DMark Wildlife Extreme, który jest dostosowany do rozwiązań graficznych w tej klasie, Snapdragon X Elite osiągnął średni wynik 39,2 FPS. To stawia go blisko Apple M2, który uzyskał wynik 40 FPS, ale daleko za M2 Max z wynikiem 60 FPS. Interesujące jest to, że Intel Core i7-13700H “Raptor Lake”, mobilny procesor 45 W z iGPU na bazie Intel Xe-LP z 96 jednostkami wykonawczymi (EU), osiągnął jedynie 22,5 FPS w tym samym teście. Kolejną niespodzianką okazał się Radeon 780M, iGPU AMD Ryzen 7 7840HS, bazujące na najnowszej architekturze RDNA3 i posiadające 12 jednostek obliczeniowych (768 procesorów strumieniowych). Pomimo imponujących specyfikacji, ten chip osiągnął jedynie 28 FPS, pozostając za Apple M2.

Czytaj też: Czym będzie karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER?

Wyniki były zdecydowanie inne, gdy przetestowano “Control” w rozdzielczości 1080p przy najniższych ustawieniach graficznych. W tym teście Snapdragon X Elite zaprezentował się solidnie, osiągając 53 FPS – prawie tak samo szybko, jak Radeon 780M w Ryzenie 7 7740HS z wynikiem 56 FPS, i przed Apple M2 z wynikiem 43 FPS. Jednak to Apple M2 Max zdominował ten test, osiągając imponujące 145 FPS. Wygląda więc na to, że Qualcomm Snapdragon X może być bardzo interesującym wyborem na rynku smukłych i lekkich notebooków, przynosząc konkurencyjną wydajność i efektywność energetyczną.