Światłowód to nie tylko internet. W jaki jeszcze sposób wykorzystuje się światłowody?

Chociaż światłowody rewolucjonizują sposób korzystania z sieci, to ich rola i znaczenie w społeczeństwie są znacznie większe. Stanowią wielofunkcyjne narzędzia, których używa się nie tylko w telekomunikacji, ale również w medycynie oraz przemyśle wysokiej technologii. Co jeszcze warto wiedzieć?
Światłowód to nie tylko internet. W jaki jeszcze sposób wykorzystuje się światłowody?

Czym jest światłowód?

Światłowód to rodzaj przewodnika światła. Służy do przesyłania impulsów świetlnych na długie dystanse – technologia ta pozwala robić to przy zachowaniu znakomitej jakości i prędkości transmisji zakodowanych danych.

Przewodnik stworzono z cienkiego włókna szklanego lub plastikowego i składa się z dwóch elementów głównych:

 • rdzenia – w którym odbywa się przesyłanie światła;
 • otoczki (płaszcza) – która zapewnia prawidłowe odbijanie i załamywanie się promieni świetlnych wewnątrz kompozycji.

Działanie światłowodu opiera się na wykorzystaniu zjawiska całkowitego odbicia wewnętrznego. Impuls świetlny przemieszcza się dzięki temu w wyznaczonym kierunku niemalże z prędkością światła. To sprawia, że jest on niezwykle skuteczny zawsze w sytuacjach, w których potrzebne będzie szybkie przesyłanie określonych sygnałów na duże (ale również małe) odległości – zwłaszcza wtedy, gdy kluczowe znaczenie ma niskie opóźnienie w odbiorze i odczycie transferowanych informacji.

Światłowody w różnych branżach

Światłowody znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza w:

 • telekomunikacji – zapewnianie łączności z siecią internetową;
 • medycynie – endoskopia;
 • przemyśle wysokiej technologii – kontrola jakości produkcji;
 • energetyce – przesył energii;
 • architekturze – oświetlenie dekoracyjne.

Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez ich użycia. Ogromna przepustowość i niskie straty sygnału sprawiają, że są kluczowym elementem sukcesu wielu nowoczesnych technologii i rozwiązań.

Telekomunikacja

Światłowody stanowią podstawę szerokopasmowego dostępu do internetu i budowy sieci telefonicznych opartych na technologii VoIP (ang. Voice over Internet Protocol). Są również przystosowane do przesyłania sygnałów telewizyjnych i dostarczania usług VoD (Video on Demand).

Medycyna i użycie światłowodów

W medycynie światłowodów używa się przede wszystkim do badań endoskopowych – ich elastyczna struktura pozwala na wprowadzanie kamer i narzędzi medycznych do wnętrza ciała pacjenta w celu diagnozowania i leczenia różnych schodzeń.

Ponadto są niezwykle przydatne podczas terapii laserowych, m.in. w celu leczenia chorób oczu lub usuwaniu zmian skórnych, oraz umożliwiają pomiar stężenia substancji chemicznych we krwi (jest to szczególnie ważne w diagnostyce).

Przemysł wysokiej technologii

W przemyśle wysokiej technologi światłowodów używa się do monitorowania i kontroli jakości produkcji – służą do określenia parametrów w czasie rzeczywistym:

 • temperatury;
 • ciśnienia;
 • wilgotności.

Poza tym są obecne w procesie tworzenia urządzeń optycznych (np. mikroskopy, kamery i aparaty fotograficzne). Wykorzystuje się je do przesyłania obrazów wewnątrz tych przyrządów.

Jak działa internet światłowodowy?

Internet światłowodowy działa dzięki wykorzystaniu światłowodów do przesyłania danych w postaci impulsów świetlnych. Proces ten przedstawia się następująco:

 • generowanie sygnału;
 • modulacja;
 • wprowadzanie sygnału do światłowodu;
 • odbijanie i załamywanie światła (przesyłanie danych);
 • rozdzielanie sygnału (wyłącznie wtedy, gdy jest to potrzebne);
 • odbiór sygnału.

Wszystko odbywa się bardzo w krótkim czasie.

Czy opłaca się skorzystać z ofert na internet światłowodowy?

Tak, jednak pod warunkiem, że zainteresowany znajduje się w miejscu, w którym internet światłowodowy jest dostępny. Obecnie nie istnieje rozwiązanie, które zapewniałoby połączenie sieciowe cechujące się większą prędkością lub stabilnością.

Operator sieci komórkowej Play przygotował na swojej witrynie online narzędzie pozwalające sprawdzić, czy interesanci znajdują się w zasięgu światłowodu. Skorzystanie z niego jest całkowicie darmowe.

Światłowody to narzędzia kształtujące naszą współczesność i przyszłość, co sprawia, że warto zgłębić ich różnorodne zastosowania, a zwłaszcza przetestować je samemu!

Lokowanie produktu: Play.pl