Miniaturowy PC z potężnym APU. AMD Ryzen Z1 trafił do nieoczekiwanego sprzętu

APU AMD Ryzen Z1, pierwotnie opracowane dla przenośnych urządzeń do gier, zyskują teraz popularność na rynku mini-PC. Te układ są zaprojektowane z myślą o efektywności, wykorzystując zaawansowaną architekturę Zen 4 i RDNA 3, aby zapewnić zrównoważoną wydajność CPU i GPU dla urządzeń o niskiej mocy.
Miniaturowy PC z potężnym APU. AMD Ryzen Z1 trafił do nieoczekiwanego sprzętu

AMD Ryzen Z1 trafia do komputerów

Ryzen Z1 oferuje sześć rdzeni Zen 4, 12 wątków i 16 MB pamięci podręcznej L3, co uzupełnia zintegrowany procesor graficzny Radeon 740M z 4 jednostkami obliczeniowymi na bazie architektury RDNA 3. Jego efektywność energetyczna jest godna uwagi, z racji zakresu operacyjnego od 9 do 30 watów, ale nie dlatego, że jest na wskroś fenomenalna, ale przez ograniczenia, które za sobą niesie.

Czytaj też: Najlepsze pamięci DDR5 dla procesorów AMD Threadripper 7000

Chociaż ten procesor radzi sobie świetnie z podstawowymi zadaniami, to jego wydajność graficzna jest ograniczona zwłaszcza pod wpływem ograniczeń mocy cieplnej projektowej (TDP). W testach gier, takich jak Spider-Man Remastered i Grand Theft Auto V, Z1 zaprezentował przyzwoitą wydajność na niskich i średnich ustawieniach. Jednak jego ograniczenie TDP, często zamykające się w zakresie 30 watów, znacznie ogranicza jego możliwości graficzne.

W ogólnym rozrachunku samo wejście Ryzen Z1 na rynek mini-PC jest obiecujące, szczególnie z oczekiwaną wersją Z1 Extreme. Sam układ oferuje dobry stosunek wydajności do ceny, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla konsumentów eksplorujących sektor mini-PC.