Pierwsza taka płyta główna od MSI. AMD AM5 wreszcie z ATX12VO

Firma MSI poszerzyła swoje portfolio płyt głównych, skupiając się na nowym standardzie zasilania ATX12VO. Tak oto świat doczekał się pierwszego modelu tego typu z gniazdem AM5.
Pierwsza taka płyta główna od MSI. AMD AM5 wreszcie z ATX12VO

Pierwsza płyta główna ATX12VO dla AMD AM5 od MSI

ATX12VO to ciągle nowy standard zasilania płyt głównych do komputerów stacjonarnych, który to eliminuje tradycyjne domeny zasilania 5V i 3.3V, polegając wyłącznie na 12V. Celem tego jest uproszczenie konstrukcji jednostek zasilających (PSU) i uporządkowanie okablowania zasilania w komputerach stacjonarnych. Chociaż ATX12VO jeszcze nie zdobył szerokiej popularności na rynku DIY, zaczyna przyciągać uwagę producentów gotowych zestawów ze względu na potencjalne oszczędności kosztów.

Czytaj też: AMD pokazało Ryzen 8000. Te procesory zastąpią APU Ryzen 7000

Dlatego właśnie po wprowadzeniu płyty PRO H610M 12VO dla gniazda LGA1700, firma MSI zaprezentowała teraz swoją pierwszą płytę główną ATX12VO dla gniazda AMD AM5. Mowa o modelu PRO B650M 12VO/WiFi. Chociaż projekt tego modelu jest jeszcze w fazie finalizacji, wiadomo, że będzie to płyta Micro-ATX (240 mm x 240 mm) z dwoma slotami DDR5 DIMM, slotem PCIe 4.0×16, kilkoma M.2 PCIe 4.0 oraz podstawowymi portami/modułami łączności (w tym Wi-Fi).

Oczywiście tak jak w przypadku innych płyt głównych ATX12VO, ta również wykorzysta własną sekcję zasilania do przekształcenia dostarczonego prądu o napięciu 12V na niezbędne niższe poziomy. Pewne jest też, że oprócz płyty głównej, MSI opracowuje również serię zasilaczy ATX12VO, zapewniając podstawowe dwa elementy do realizacji zestawów w oparciu o nowy standard.