Nvidia ma problem. Chińczycy nie chcą jej chipów – wolą krajowe rozwiązania

Sankcje nałożone przez Komisję Handlu USA sprawiły, że Nvidia musiała wstrzymać eksport najmocniejszych GPU do Chin. Zamiast tego stworzyła mniej wydajne układy, które może tam sprzedawać. Jednak efekt okazał się taki, że nikt nie chce ich kupować, a chińscy producenci zacierają ręce.
Nvidia
Nvidia

Wojna ekonomiczna, która trwa pomiędzy USA a Chinami, przyniosła wiele niespodziewanych rozwiązań. Na przykład pojawienie się zmodyfikowanej karty graficznej RTX 4090 D. Albo słabszych GPU, co ma zapobiec rozwojowi SI przez rywala Stanów Zjednoczonych. A teraz światło dzienne ujrzało nowe zjawisko, które z pewnością nie spodoba się ani Nvidii, ani Komisji Handlu.

Nvidia w Chinach niepotrzebna?

Jak pokazują to badania rynku, chińscy klienci zainteresowani SI nie są zainteresowani chętni do zakupu układów amerykańskiego producenta, a zamiast tego wybierają krajowe układy GPU. Powód? Fakt, że otrzymują układy Nvidii w “wersji ocenzurowanej”, czyli dostosowanej do wymagań nałożonych przez sankcje. W praktyce oznacza to, że mają one obniżoną moc obliczeniową, a więc nie są tak wydajne, jak oryginalne układy, z których korzysta reszta świata. Do czasu wejścia sankcji Nvidia miała w Chinach bardzo mocną pozycję, a jednym z jej hitów sprzedażowych był układ Hopper H100.

Po kolejnej dawce sankcji H100 zastąpiono modelami H20 i L20, zgodnymi z wytycznymi władz. Ale wówczas okazało się, że zainteresowanie nimi klientów jest niewielkie, natomiast wiatr w żagle złapali chińscy producenci, jak Huawei, którzy zaczęli produkować swoje rozwiązania dla sztucznej inteligencji – a rynek okazał się nimi niezwykle zainteresowany. Przykładem H20, stworzone przez Nvidię specjalnie dla Chin, nie budzi zainteresowania lokalnych gigantów technologii, dla których Alibaba i Tencent są lepszym wyborem. Samo Huawei zamówiło 5 tysięcy egzemplarzy chipa Ascend 910B AI, co już powinno dawać do myślenia.

Ascend 910B - tego może obawiać się Nvidia
fot.: Serve The Home

Czytaj też: Nowe karty graficzne Nvidii już tu są. Modele GeForce RTX 4000 SUPER zadebiutowały

Nvidia moze mieć ciężki orzech do zgryzienia, tym bardziej, że jej najwięksi rywale – czyli AMD oraz Intel – również pracują nad układami SI na rynek chiński. Aczkolwiek one także są amerykańskie i podlegają przepisom Komisji Handlu. Dlatego również ich moc może być ograniczona przez restrykcje. A Huawei i inni chińscy producenci z przyjemnością dostarczą swoje własne rozwiązania – i to niebawem. W najgorszym wypadku lokalne firmy technologiczne wygryzą amerykańskie z biznesu.