Asus zaprezentował kartę rozszerzenia, dzięki której możesz w pełni korzystać z USB 4

Chcesz wykorzystać możliwości transferu oferowane przez USB 4? Niestety, póki co adopcja tego standardu idzie bardzo wolno. Jednak od czego adaptery? Asus zaprezentował właśnie taki, dzięki czemu nie jeden, ale dwa porty USB 4 są w Twoim zasięgu.
Asus USB 4
Asus USB 4

Adapter to takie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz korzystać z tego, czego nie przewidzieli twórcy danego sprzętu. W przypadku propozycji Asusa jest to akcesorium przeznaczone do płyty głównej, zapewniające transfer danych wynoszący 40 Gbps. Rozszerzenie to produkt solidnie przemyślany – oferowane przez niego funkcje znacznie podnoszą komfort korzystania z każdej maszyny.

USB 4 na wyciągnięcie ręki

Zacznę od tego, że nazwa rozszerzenia jest mało chwytliwa. Zwie się ono po prostu ASUS USB4 PCIe Gen4 Card. Patrząc na obecną sytuację na rynku, będzie rozwiązaniem konkurencyjnym w stosunku do podobnej karty rozszerzającej, jaką oferuje MSI. Podpinane jest za pomocą interfejsu PCIe 4.0 x4, a za obsługę szybkości umożliwianej przez USB 4 (czyli 40 Gbps w obie strony) odpowiada kontroler ASM4242. Karta oferuje dwa porty USB 4.0 z opcją szybkiego ładowania 60 W, a także dwa DisplayPort. Porty USB 4 są kompatybilne z wszystkimi połączeniami 20V/3A – to jedyne w chwili obecnej takie rozwiązanie!

Znajdziemy tu także 6-pinowe połączenie zasilania PCIe, które odpowiada za wspomniane szybkie ładowanie. Całość ogólnie prezentuje się bardzo solidnie i na pewno będzie opcją warta rozważenia. “Będzie” ponieważ Asus pokazał kartę, ale nie podał daty jej wprowadzenia do sklepów ani też ceny. Podejrzewam, że koszt będzie raczej wyższy. Na jej popularność może wpłynąć negatywnie fakt, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla płyt głównych producenta, czyli Asus.

ASUS USB 4

Czytaj też: Wyciekła specyfikacja RTX 3050. Ta karta będzie gwoździem do trumny Radeonów

Jeśli nie musisz mieć dużych szybkości transferu danych, możesz spokojnie poczekać, aż standard USB 4 upowszechni się na płytach głównych. Póki co obsługuje go zaledwie kilka, w tym Aorus B650E ELITE X AX ICE. Jednak kolejne lata sprawią, że standard ten stanie się tak powszechny, jak dzisiejszy USB 3.