Facebook i Instagram z kolejnymi zmianami dla nastolatków. Będzie bezpieczniej?

Mata podejmuje kolejne kroki, by uczynić Facebook i Instagram bezpieczniejszymi miejscami dla nastolatków. Pomijając już fakt, jaki wpływ mają te serwisy na zdrowie psychiczne młodzieży, to nowe funkcje, jakie się tam pojawią, z pewnością będą przydatne.
Facebook i Instagram z kolejnymi zmianami dla nastolatków. Będzie bezpieczniej?

Meta wprowadza kolejne zmiany. Facebook i Instagram mają lepiej chronić nastolatków

Chociaż specjaliści biją na alarm, ostrzegając przed kryzysem zdrowia psychicznego młodych osób, to w rzeczywistości raczej nie ma realnej możliwości, by nastolatków odciąć od social mediów. Jest to jeden z ważniejszych elementów ich życia, co niestety odbija się później na ich psychice. Meta, mając w swoich rękach zarówno Facebooka, jak i Instagrama, świetnie zaje sobie z tego sprawę. Młodzi użytkownicy to prawdziwa żyła złota, więc nie oszukujmy się, poważne kroki nigdy nie zostaną podjęte. W zamian dostajemy inne działania, takie jak nowe funkcje, które pomagają w ochronie nastolatków w sieci. Cóż, lepsze to niż nic.

Jak chwali się Meta, do tej pory opracowano ponad 30 narzędzi i funkcji, które pomagają wspierać nastolatków i ich rodziców, zapewniając nieletnim odpowiednią ochronę. Firma stworzyła też zasady i technologie, aby reagować na łamiące je treści i zachowania. Ostanie nowości w tym temacie pojawiły się na początku tego miesiąca i ku naszemu zdziwieniu, teraz dostaliśmy kolejne.

Tym razem Facebook i Instagram dostaną jeszcze bardziej rygorystyczne ustawienia wiadomości prywatnych do nastolatków. Meta chce uchronić ich przed niechcianymi kontaktami ze strony osób dorosłych, dlatego domyślnie wyłączy im na Instagramie możliwość otrzymywania wiadomości błyskawicznych od osób, których nie obserwują lub z którymi nie mają połączenia. Dotyczy to też innych nastolatków.

To ustawienie domyślne będzie miało zastosowanie do wszystkich nastolatków w wieku poniżej 16 lat (lub poniżej 18 lat w niektórych krajach). Osoby już korzystające z Instagrama zobaczą powiadomienie u góry swoich Aktualności, informujące ich, że pojawiła się taka zmiana. Podobna nowość pojawi się również w Messengerze, gdzie osoby nieletnie  będą otrzymywać wiadomości tylko od znajomych z Facebooka lub osób, z którymi łączą się na przykład poprzez kontakty telefoniczne.

Ponadto meta planuje uruchomić nową funkcję, która ma pomóc chronić nastolatków przed niechcianymi i potencjalnie nieodpowiednimi obrazami w wiadomościach od osób, z którymi są już powiązani, oraz zniechęcić ich do samodzielnego wysyłania tego typu obrazów. Szczegóły na ten temat poznamy jednak w późniejszym czasie.

Jeśli chodzi o rodziców, oni też dostaną większą kontrolę nad poczynaniami dziecka w ramach nadzoru rodzicielskiego na Instagramie. Teraz będą oni także proszeni o zatwierdzenie lub odrzucenie próśb swoich dzieci (poniżej 16 roku życia) o zmiany domyślnych ustawień bezpieczeństwa i prywatności na mniej rygorystyczny. Wcześniej dostawali tylko powiadomienie o takiej zmianie, a teraz będą mogli sami zadecydować, czy jest ona właściwa.

Umożliwienie rodzicom zatwierdzania lub odrzucania próśb o zmianę domyślnych ustawień bezpieczeństwa i prywatności nastolatka zapewnia rodzicom narzędzia, których potrzebują, aby chronić swoje dzieci, jednocześnie szanując prywatność nastolatków i możliwość komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną – mówi Larry Magid, dyrektor generalny ConnectSafely.