Huawei szykuje nowego składaka z klapką. Pojawi się szybciej niż mogliśmy się spodziewać

Składane smartfony Huawei Mate X należą do jednych z najlepiej ocenianych składaków i to nawet pomimo braku usług Google czy 5G. Nie można jednak zapominać, że w ofercie producenta jest też model z klapka, który już wkrótce może doczekać się następcy.
Huawei P50 Pocket
Huawei P50 Pocket

Nadchodzi kolejny składany smartfon z klapką, tym razem od Huawei

Tak naprawdę, Huawei ma dwa modele z klapką – P50 Pocket Oraz Pocket S, wprowadzony jako bardziej budżetowa, okrojona wersja oryginału. O ile jednak ten pierwszy doczekał się globalnej dystrybucji, o tyle do drugiego dostęp mieli tylko użytkownicy w Chinach. Jak to natomiast będzie w przypadku nadchodzącego modelu o nazwie kodowej „LEM”? Trudno powiedzieć, choć obawiam się, że podzieli on ten sam los co seria Mate 60. Dlaczego?

Chociaż dotychczasowe informacje na temat tego modelu są raczej szczątkowe, mówi się o zastosowaniu na jego pokładzie chipsetu Kirin obsługującego modem 5G. To ogromna nowość, jaką Huawei zaskoczył nas podczas premiery serii Mate 60 (a raczej po niej, bo podczas ogłoszenia nie ujawniono szczegółów dotyczących procesora). Jak dobrze wiemy, te smartfony nie doczekały się globalnej dystrybucji i prawdopodobnie tak już zostanie. Wydaje się, że producent woli skupić się obecnie na rynku chińskim, gdzie zaczyna odbudowywać swoją pozycję.

Trochę szkoda, bo wciąż mamy dość niewielki wybór, jeśli chodzi o składaki z klapką. W Państwie Środka jest z tym nieco lepiej, bo wielu producentów decyduje się na podobny krok i nie wypuszcza swoich urządzeń w świat. Trudno też dziwić się poczynaniom firmy Huawei. Z jednej strony mamy znaczny wzrost sprzedaży za sprawą serii Mate 60, a z drugiej fakt, że linia Pocet S w 2023 roku zdobyła aż 29,6% udziałów w chińskim rynku składanych smartfonów. To robi wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że P50 Pocket debiutował pod koniec 2021 roku, a Pocket S rok później. Mowa więc o dwóch niezbyt nowych urządzeniach.

Huawei P50 Pocket

Wyposażenie kolejnego w procesor Kirin wskazuje na model flagowy i jestem ciekawa, jakie inne ulepszenia szykuje Huawei. Oba poprzednie składaki charakteryzowały się niewielkim, 1,04-calowym ekranem, który obecnie nie ma raczej racji bytu. Ten element z pewnością zostanie ulepszony. Doczekamy się zapewne zmian w aparatach i może pojemniejszej baterii, chociaż ogniwo 4000 mAh z ładowaniem 40W wciąż prezentuje się całkiem przyzwoicie, nawet na tle najnowszych urządzeń tego typu.

Przy okazji pojawiła się nawet data premiery i co zaskakujące – bardzo bliska. Wedle doniesień, Huawei zaprezentuje swój kolejny składak już 24 lutego, po Święcie Latarni w Chinach. To ciekawe, biorąc pod uwagę fakt, że są to dopiero pierwsze wzmianki o tym modelu. Jeśli jednak te informacje okażą się prawdą, w nadchodzących tygodniach z pewnością usłyszymy nie raz o tym składaku.