Twoja stara karta graficzna może się schować. AMD odświeża swojego potwora

Poznaliśmy szczegóły wydajności mobilnego Win Max 2 z AMD APU Ryzen 7 8840U, czyli specjalnym mobilnym procesorem, w którym to skrywa się potężny i doskonale nam znany procesor graficzny. Ten jest mocniejszy od tego, co siedziało w naszych komputerach przed kilkoma laty.
Twoja stara karta graficzna może się schować. AMD odświeża swojego potwora

Nadchodzi Win Max 2 z AMD APU Ryzen 7 8840U. Na jaką wydajność można liczyć?

W ramach testu “nowego” Win Max 2 porównano go ze starszym odpowiednikiem, który dzierżył nie 32, a 16 GB pamięci RAM oraz APU starszej generacji, ale tej samej serii, czyli Ryzen 7 7840U, którego następca jest tutaj głównym bohaterem. Niestety nie poznaliśmy tego, jak dokładnie wypada wydajność samego iGPU, ale możemy rzucić okiem na to, jak wiele dodatkowej mocy znalazło się w całym APU.

Czytaj też: Oto karta AMD Radeon RX 7600 XT. Ma 16 GB VRAM-u i nie zawaha się ich użyć

Na wiele jednak nie liczyliśmy, bo układy APU 8040 i 7040 dzielą tę samą konstrukcję procesora “Phoenix” (8 rdzeni+16 wątków) na mikroarchitekturze Zen 4, a także procesor graficzny AMD Radeon 780M. Główne ulepszenie polega na jego możliwościach w zakresie sztucznej inteligencji, co sprowadza się do wdrożenia silnika sztucznej inteligencji XDNA, co zaowocowało wzrostem z 10 do 16 TOPS.

Jednak w CPU-Z sprawa nie sprawia tak dobrego wrażenia, bo nowsze APU może pochwalić się wzrostem w obliczeniach jednowątkowych z 865 do 880 punktów i wzrostem w obliczeniach wielowątkowych z 6897 do 7056 punktów.