Microsoft patentuje składany telefon Surface. Ale to coś, czego jeszcze nie było

Microsoft opatentował swoje kolejne składanie urządzenie. Co prawda nie znaczy to, że wejdzie ono w najbliższym czasie na rynek, ale pokazuje nam, że cały czas szuka czegoś, co zaskoczy użytkowników. Ten prototypowy model Surface określony został jako mający „składaną osłona grzbietu”. Czyli?
Surface
Surface

Jaka marka kojarzy nam się ze składanymi smartfonami? Przede wszystkim Samsungi z rodziny Fold. I to właśnie do Galaxy Z Fold można porównać projekt urządzenia, które trafiło do amerykańskiego urzędu patentowego. Ma ono elastyczny wyświetlacz, co nie jest nowością. Ale oferuje także technologię pojedynczego składania.

Surface w dziwnej wersji czy też bardzo praktycznej?

Niedawno krążyły pogłoski o Surface Duo 3, ale poza plotkami nic konkretnego na ten temat nie wiadomo. Nowe urządzenie to nie ten model, ale całkiem nowy. Jest nieco podobny do Galaxy Z, ale zastosowano w nim mechanizm osłony grzbietu, będący elementem chroniącym wbudowany zawias. Zgodnie z patentem, nakładki na grzbiet zakrywają element konstrukcyjny w miejscu składania urządzenia i chronią je.

Ale co ciekawe – nakładka na grzbiet ma inteligentnie dostosowywać się do warunków podczas rozkładania lub składania telefonu. Eliminuje to szczeliny, przez które mogłyby przedostać się kurz i woda lub zaginanie na wyświetlaczu. Ma to przyczynić się nie tylko do wygody użytkownika, ale również sprawić, że Surface będzie trwalszy. Jak pokazują rysunki dołączone do wniosku patentowego, w urządzeniu znajdują się sprężyny, dzięki którym obudowa przesuwa się płynnie do właściwej pozycji za każdym razem.

Czytaj też: Na składanego iPhone’a jeszcze poczekamy, ale będzie warto

Nakładka na grzbiet jest ruchomym elementem opatentowanego telefonu Surface. Połączona z mechanizmem zawiasu może przemieszczać się względem konstrukcji składanej w oparciu o pozycję trzymania oraz rozkładania urządzenia. Microsoft pomyślał to tak, ze nakładka na grzbiet może przysunąć się bliżej wewnętrznego mechanizmu zawiasu urządzenia, gdy jest ono złożone, przez co całość jest dość cienka i łatwiejsza do trzymania. Chroni również sam zawias.

Microsoft chce także wykorzystać kołki prowadzące i otwory do kontroli ruchu. Chodzi o to, aby upewnić się, że nakładka na grzbiet porusza się w linii prostej, unikając ryzyka utknięcia lub przesunięcia. Brzmi to bardzo interesująco, aczkolwiek póki co mamy do czynienia jedynie z pomysłem. Nie wiadomo, czy taki model Surface kiedykolwiek wejdzie w życie.