Nowe procesory Intela wykryte w kolejnej generacji laptopów Samsunga

Lunar Lake to nadchodzące wielkimi krokami nowe procesory Intela, które to zostały właśnie odnalezione w laptopach Samsunga nowej generacji o nazwie Galaxy Book5 Pro.
Intel

fot.: Intel

Nowe procesory Intela Lunar Lake trafiły do Galaxy Book5 Pro

Najnowsze doniesienia wskazują, że Intel robi kolejny duży krok w rozwoju swoich procesorów za sprawą rodziny Lunar Lake. W bazie danych SiSoftware Sandra pojawiły się wpisy dotyczące nowego procesora z tej rodziny, który znalazł się na pokładzie nadchodzącego laptopa Samsung Galaxy Book5 Pro, a więc bezpośredniego następcy Galaxy Book4, który robi użytek z aktualnie najnowszych procesorów mobilnych Intel Meteor Lake “Core Ultra”.

W tej konkretnej konfiguracji procesor Intel Lunar Lake okazał się 8-rdzeniowym układem w formie kombinacji czterech rdzeni P- Lion Cove i czterech rdzeni E- Skymont z dostępem do 10 MB pamięci L2 oraz 24 MB pamięci L3. Pamiętajmy, że nowa generacja procesorów może rezygnować z technologii wielowątkowości, co oznacza, że będziemy mieli do czynienia tylko z 8 wątkami. Wstępne taktowanie bazowe zostało ustalone na 1,6 GHz z możliwością podkręcenia do 2,8 GHz, ale zapewne ulegnie zmianie.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie generować gry w czasie rzeczywistym. Tak twierdzi szef Nvidii

Na tym wielkie zmiany między Meteor Lake oraz Lunar Lake się nie skończą, bo w nowych procesorach ma znaleźć się zintegrowany procesor graficzny na bazie architektury Battlemage Xe2-LPG. Ten będzie dysponować 8 MB pamięci podręcznej, 4 rdzeniami Xe o taktowaniu 1,85 GHz, a więc 64 silnikami wektorowymi i 512 ALU. Wstępne testy wydajności sugerują obiecujący wzrost mocy obliczeniowej procesorów Lunar Lake w porównaniu z Meteor Lake, a to wszystko to przy niższym TDP.