Karty graficzne AMD Radeon RX 8000 w świetle nowych informacji

Co szykuje AMD na rynku kart graficznych? Najnowsze przecieki zdradziły nam co nieco na temat tego, co będą oferować karty graficzne nowej generacji Radeon RX 8000.
Karty graficzne AMD Radeon RX 8000 w świetle nowych informacji

Karty graficzne AMD Radeon RX 8000 nie zachwycą swoimi pamięciami GDDR6

Wedle najnowszych przecieków nadchodzące karty graficzne AMD Radeon RX 8000 będą polegać na modułach GDDR6 o przepustowości maksymalnie 18 Gb/s, które to zostaną sparowane z rdzeniami graficznymi na bazie architektury RDNA 4. Ciekawe jest to, że aktualne karty graficzne wykorzystują pamięci GDDR6 o transferach 18-20 Gb/s, co oznacza, że wraz z premierą nowej generacji, firma AMD zrobi krok wstecz w kwestii samej specyfikacji pamięci graficznej. Przynajmniej teoretycznie.

Czytaj też: Procesory AMD Ryzen 9000 nadchodzą. MSI puściło plamę

O ile kwestię transferów warto uznać za sprawę niepewną, tak pewne wydaje się, że AMD nieco przyoszczędzi na VRAM-ie, a tym samym laminatach kart graficznych, stawiając na stary standard, a nie nowy (GDDR7), po którego sięgnie z całą pewnością Nvidia. Prawdę poznamy już za kilka miesięcy, bo w tym roku premierę mają zaliczyć karty graficzne od AMD, Nvidii oraz Intela.