YouTube Playables czyli YouTube zmienia się w platformę do gier

Usługa Playables, czyli proste gry casualowe na YouTube, została uruchomiona kilka miesięcy temu dla grupy wybranych użytkowników. Teraz internetowy gigant idzie o krok dalej i udostępnia ją dla większego grona odbiorców. Bawić mogą się użytkownicy Androida, iOS oraz korzystajacy z YouTube na desktopach.
YouTube Playables
YouTube Playables

Katalog dostępnych gier obejmuje w tym momencie ponad 75 produkcji. Znajdują się wśród nich m.in. tytuły doskonale znane z urządzeń mobilnych, jak Angry Birds Showdown, Words of Wonders czy Cut The Rope. Na tym jednak nie koniec – kolejne miesiące będą wiązać się z uzupełnianiem katalogu o następne produkcje.

Playables – rozrywka na YouTube dla każdego

Google już jakiś czas temu zaplanował rozszerzenie możliwości swojej platformy streamingowej – dodanie do niej prostych gier ma sprawić, że użytkownicy spędzą na niej więcej czasu. Nie oznacza to co prawda, że YouTube traci na popularności. Wciąż jest jedną z najchętniej odwiedzanych stron na świecie. Wprowadzenie Playables ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę. Póki co zasięg jest bardzo ograniczony – jak sprawdziłem przed chwilą, nie mam takiej możliwości.

Jeśli jednak zaliczasz się do grona wybranych, możesz w dowolnej chwili sprawdzić, czy masz dostęp do gier. W takiej sytuacji nie musisz niczego pobierać ani instalować. Po prostu odpalasz wybrany tytuł i grasz. Ta zasada przypomina mi popularne niegdyś gry flashowe – istniały setki stron będących agregatami takich produkcji. Całość położyło zakończenie wsparcia dla technologii flash przez jego twórców, czyli firmę Adobe. A co ciekawe, Playables zyska u nas prawdopodobnie nazwę “Pokój gier” – pojawia się ona przy informacji o braku dostępności usługi w Polsce.

Czytaj też: Prawdziwe zło – YouTube ma nowy sposób na to, jak zmusić Cię do oglądania reklam

Czy usługa ta zyska popularność? Nie mam pojęcia. Wiadomo natomiast, że w przypadku użytkowników desktopowych będzie ona dostępna na wszystkich popularnych przeglądarkach, jak Firefox, Chrome czy Safari. W przypadku urządzeń mobilnych niezbędny będzie co najmniej Android 12 lub iPhone 14.