Ta karta graficzna ustanowi nowe standardy na lata. Znamy jej szczegóły

NVIDIA GeForce RTX 5090 Founders Edition będą pierwszymi modelami nowych flagowych kart graficznych “od Zielonych”, które ustanowią nowy standard na rynku, Dziś dowiedzieliśmy się co nieco na ich temat.
Ta karta graficzna ustanowi nowe standardy na lata. Znamy jej szczegóły

NVIDIA GeForce RTX 5090 Founders Edition coraz częściej w świetle plotek

Jaka będzie karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5090 Founders Edition? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero pod koniec tego roku, ale już dziś mamy dostęp do nieoficjalnych informacji na jej temat. Najważniejsze jest zdecydowanie to, że nowy flagowiec może być bardziej kompaktowy od RTX 4090 Founders Edition. Porzuci bowiem dotychczasowy układ chłodzenia z trzyslotowego na dwuslotowy wariant z dwoma wentylatorami. Nie wiemy jednak, jak dokładnie będą ustawione wentylatory, bo NVIDIA albo może stawiać ciągle na układ tył-przód, albo zdecydować się na zastosowanie dwóch wentylatorów na przodzie.

Czytaj też: Karta graficzna GeForce RTX 4070 Ti Super lepsza od RTX 4080. Jak to możliwe?

Samo zastosowanie dwuslotowego projektu oznacza, że NVIDIA albo okiełznała procesory graficzne Blackwell w kwestii wydzielanego ciepła, albo wprowadziła radykalne zmiany w układzie chłodzenia, które pozwolą na rozpraszanie ponad 400 watów ciepła w ramach znacznie mniejszego podsystemu. Wszystko to przy jednoczesnym korzystaniu z całkowicie nowego projektu PCB, który jest podzielony na trzy różne laminaty. W RTX 5090 (potencjalnie tej Ti) ma znaleźć się GB202 z nawet 32 GB GDDR7 na 512-bitowej magistrali.