Budują domy, jak z klocków LEGO. Ten sposób stawiania budynków cię zachwyci

Budownictwo trzeba zrewolucjonizować. Nie tylko ze względu na koszta, ale też szkodliwość tego sektora w kwestii emisji zanieczyszczeń. Firma Plaex właśnie to osiągnęła.
Budują domy, jak z klocków LEGO. Ten sposób stawiania budynków cię zachwyci

Firma Plaex stawia na Plaex-crete i stawianie domów, jak konstrukcji z LEGO

Światło dzienne ujrzały właśnie cegły plaex-crete, będące nowoczesną wersją materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu. Mowa o cegłach, które są wykonane z wytrzymałego i odpornego kompozytu, który składa się w ponad 90% z recyklingowanego plastiku, który jest rozdrabniany, czyszczony i przepuszczany przez wytłaczarkę, aby uzyskać pastę przypominającą cement. Mieszanka tej masy, barwników oraz materiałów chroniących przed promieniami i ogniem, waży 35 procent mniej od tradycyjnej cegły. To jednak nie koniec wyjątkowości.

Czytaj też: LEGO The Legend of Zelda istnieje naprawdę i zawiera dwa zestawy w jednym

Najważniejsze w tych cegłach sprowadza się do sposobu łączenia jednych bloków z drugimi. Sposób ten jest ewidentnie inspirowany klockami dla dzieci, sprowadzając się po prostu do wielkich wypustek i luk, całkowicie eliminujących potrzebę stosowania np. zaprawy.

Prostota tego podejścia “cegieł na klik” sprawia, że budowa dwupiętrowego budynku może zająć ledwie 11-12 dni przy minimalnym sprzęcie, co roboty mogą przyspieszyć jeszcze bardziej. Aktualnie cegły te są już dostępne do zamówienia, a firma pracuje nad uzyskaniem pozwoleń na ich użycie w domach, bo obecnie są one zatwierdzone głównie do stawiania magazynów.