Snapdragon X na Linuxie? Jak najbardziej!

Układy firmy Qualcomm napędzają Copilot+, czyli maszyny z Windowsem na pokładzie. Ale Linux nie będzie gorszy. Zadba o to Tuxedo, siostrzana firma Schenker Technologies. A pierwszy model dla miłośników “pingwina” powinien pojawić się na rynku jeszcze przed końcem tego roku.
Linux Tuxedo
Linux Tuxedo

Linux i ARM to żadna nowość – z tego rozwiązania korzysta większość telefonów. Jednak w przypadku Windows dopiero teraz nastąpi rewolucja. A dokładnie – 18 czerwca, gdy na rynek wkroczą maszyny Copilot+. Jak się jednak okazuje, Linux nie będzie gorszy. Powstał już prototyp laptopa, który działa pod kontrolą Linuxa oraz korzysta z procesora ARM.

Jak sprawdzi się Snapdragon na dystrybucjach Linuxa?

Tuxedo pokazał laptopa działającego z KDE Plasma. Urządzenie napędza procesor Snapdragon X Elite X1E80100 z 12 rdzeniami Oryon. Taktowanie podstawowe wynosi 3,8 GHz, a w trybie boost sięga do 4,6 GHz. Układ ten ma wbudowany GPU Adreno. Snapdragon X Elite oferuje obsługę PCIe 4.0, a zintegrowane NPU daje mu moc obliczeniową 45 teraflopsów. Dzięki temu obsługa SI jest wygodna i łatwa.

Próby połączenia Linuxa ze Snapdragonem są możliwe dzięki wsparciu samego Qualcomma. Podczas zjazdu Embedded Open Source Summit producent ogłosił wsparcie dla kerneli 6.8 oraz 6.9, zapewnił także obsługę przyszłych. Ale płynne działanie aplikacji i gier zapewnią nie tylko odpowiednie podzespoły, ale również zastosowane rozwiązania emulacyjne.

Linux

Czytaj też: Samsung zdradził plany. Twój nowy komputer i smartfon będą szybsze

Pokazany przez Tuxedo prototyp radzi sobie doskonale z większością zadań. Wkrótce jednak zostanie zastąpione przez kolejny, ponieważ zmieni się kernel. Dlatego można powiedzieć, że już jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej. Finalny produkt ma pojawić się przez grudniowymi świętami, a więc za niecałe pół roku. Czy namiesza na rynku? No cóż – być może. W chwili obecnej jest jeszcze za wcześnie, aby można było to ocenić.