Aktualizacja Windows 10 likwiduje sporo błędów. Ale nie jest dla wszystkich

Microsoft udostępnił nową kompilację dla testerów systemu Windows 10 w ramach programu Insider. Aktualizacja KB5040525 przynosi poprawki błędów dla usługi Universal Print, kopii zapasowej systemu Windows, zasad grupy i nie tylko. Lista zmian jest dość obszerna i z pewnością ich wprowadzenie bardzo pozytywnie wpłynie na komfort korzystania z systemu.
Windows 10
Windows 10

W przypadku Microsoftu często aktualizacje nie tylko naprawiają zauważone problemy, ale także same stwarzają kłopoty, z którymi trzeba potem się męczyć. Dzieje się tak praktycznie od momentu debiutu Windows 10 i nie zmieniło się to po premierze Windows 11. Co prawda Microsoft szybko wypuszcza łatki, które mają za zadanie likwidować niedoskonałości, jednakże niesmak pozostaje. A co poprawia wydanie KB5040525?

Windows 10 – zmiany wnoszone przez KB5040525

Poprawki wprowadzane w testerskiej aktualizacji Windows 10 nie tylko likwidują błędy, ale również mają na celu usprawnić istniejące funkcje i rozwiązania. Pełna lista jest bardzo długa, dlatego podam tylko te najważniejsze zmiany. Jeśli ktoś chce zobaczyć pełne zestawienie, znajduje się on na blogu Microsoftu.

A oto wybrane zmiany, wnoszone przez KB5040525:

  • poprawka polegającą na wyświetlaniu pola wyszukiwania na monitorach dodatkowych, gdy ustawienie wyszukiwania na pasku zadań jest ustawione na “Pole wyszukiwania”;
  • poprawka likwidująca brak łączności z usługą Universal Print. Problem występował po włączeniu automatycznego wykrywania serwera proxy sieci Web (WPAD);
  • likwidacja wycieku pamięci w Windows Defender, co mogło prowadzić nawet do wyczerpania jej zasobów;
  • dodano ochronę sterowników zagrożonych atakami Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD);
  • zlikwidowano problem z tworzeniem kopii zapasowej;
  • zaktualizowano Windows Defender, likwidując błędowi zatrzymania występujący w przypadku zastosowania więcej niż 32 zasad.
Windows 10

Czytaj też: Notatnik w końcu otrzymuje dwie funkcje, które wszyscy chcieli

Przypomnę, że oficjalne wsparcie dla Windows 10 zakończy się w październiku przyszłego roku. Do tego czasu zapewne wyjdzie jeszcze kilka poprawek. Wniosek? Przez dekadę Microsoft nie był w stanie stworzyć systemu bez wad. Smutne.