Fabryka broni rodem z przyszłości, czyli jak zdominować wroga już na liniach produkcyjnych

Firma Anduril przedstawiła ambitny plan zrewolucjonizowania produkcji wojskowej poprzez koncepcję fabryki broni o “hiperskalowej” skali. Nowy obiekt, nazwany Arsenałem ma na celu transformację sposobu opracowywania, produkcji i wdrażania kierowanych pocisków, dronów oraz innych produktów wojskowych.
Fabryka broni rodem z przyszłości, czyli jak zdominować wroga już na liniach produkcyjnych

Arsenał, czyli skalować produkcję broni do przyszłych konfliktów

Wizja Anduril dotycząca Arsenału jest śmiała. Obejmuje budowę obiektu o powierzchni prawie 465000 metrów kwadratowych, który będzie zdolny do produkcji dziesiątek tysięcy autonomicznych systemów broni. Firma, korzystając z niedawnej inwestycji w wysokości 1,5 miliarda dolarów, zamierza zbudować pierwszy obiekt Arsenału w Stanach Zjednoczonych. Model produkcji jest inspirowany zwinnymi i skalowalnymi procesami z sektora produkcji komercyjnej, które Anduril uważa za rozwiązanie problemów obecnej bazy przemysłu obronnego, takich jak wolne tempo produkcji i mało elastyczne procesy.

Czytaj też: Wbijasz na Discorda, żeby pograć ze znajomymi? Rosjanie wykorzystują go do prowadzenia wojny

Serce działania Arsenału stanowić będzie platforma produkcji definiowana przez oprogramowanie, która zostanie zaprojektowana w celu optymalizacji masowej produkcji oraz szybkiego dostosowywania się do pojawiających się wymagań. Podejście Anduril stanowi znaczące odejście od tradycyjnego nacisku na dedykowane, specyficzne dla obrony systemy, promując zamiast tego prostotę i skalowalność.