Ronaldo wyglądał na grubszego niż zwykle i nagle urodził 14 dzieci

Ronaldo, blisko 2-metrowy boa tęczowy żyjący w angielskiej szkole, był uważany za samca, dopóki nie urodził 14 młodych w ubiegłym miesiącu. Jest to o tyle zaskakujące, że nie miał kontaktu z innym wężem przez prawie dekadę.
Wąż Ronaldo – zdjęcie poglądowe /Fot. City of Portsmouth College

Wąż Ronaldo – zdjęcie poglądowe /Fot. City of Portsmouth College

Boa tęczowy (Epicrates cenchria) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Jest dość popularny w hodowlach terraryjnych, także w Polsce. Cechą charakterystyczną tego gada jest wyraźny metaliczny połysk łatwo zauważalny w naturalnym, jak i sztucznym świetle.

Ronaldo to 13-letni boa tęczowy, który mieszka w City of Portsmouth College, szkole akademickiej i zawodowej dla 16-18-latków, gdzie jest wykorzystywany do nauki opieki nad zwierzętami. Był uważany za samca (stąd też jego imię), ale okazało się, że weterynarze się pomylili, gdy okazało się, że wąż wydał na świat 14 młodych. Jest to tym bardziej zaskakujące, że przez ponad dekadę nie miał kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Pete Quinlan z City of Portsmouth College, który pracuje z gadami od 50 lat, mówi:

Ronaldo wyglądał nieco grubiej niż zwykle, jakby zjadł duży posiłek, ale ani przez chwilę nie pomyśleliśmy, że on – a może powinniśmy powiedzieć, że ona – jest w ciąży.

Ronaldo został ojcem, a raczej matką

Boa przeszedł proces zwany partenogenezą. Jest to odmiana rozmnażania traktowana najczęściej jako płciowa (ze względu na udział gamety), mimo braku zapłodnienia. Polega na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika. Przez biologów partenogeneza jest traktowana jako cecha przystosowawcza.

W trakcie partenogenezy komórka jajowa może zostać zapłodniona przez tzw. ciałko kierunkowe (polocyt), powstającą w trakcie oogenezy na skutek niesymetrycznych podziałów komórkowych w pierwszym i drugim podziale mejotycznym. Istnieją jeszcze inne mechanizmy partenogenezy, ale nie wiadomo, który z nich spowodował, że Ronaldo wydał na świat potomstwo.

Boa Ronaldo urodził 14 młodych, pomimo braku kontaktu z osobnikiem płci przeciwnej /Fot. City of Portsmouth College

Naukowcy uważają, że węże dość często przechodzą partenogenezę, gdy samice nie mają partnera przez większość swojego życia. W ostatnich latach pojawiło się kilka innych raportów o zwierzętach rozmnażających się poprzez partenogenezę w warunkach niewoli. W zeszłym roku rekin w Brookfield Zoo w Illinois urodził młodego przez partenogenezę, po braku kontaktu z rekinem płci męskiej przez co najmniej 4 lata. Z kolei badanie z 2021 r. wykazało, że kondory kalifornijskie rozmnażały się bezpłciowo w niewoli, mimo że miały dostęp do partnerów.

Ronaldo został przekazany City of Portsmouth College przez Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), organizację charytatywną zajmującą się dobrostanem zwierząt. Dzieci Ronaldo są obecnie oceniane w celu ustalenia ich płci i umieszczenia w osobnych terrariach – gdy będą wystarczająco duże, zostaną przeniesione do nowych domów.