Tyranozaury były większe, niż do tej pory myśleliśmy

Naukowcy zbadali, jak duże mogły być tyranozaury, najbardziej ikoniczne dinozaury ze wszystkich znanych. Okazuje się, że nieco nie doszacowaliśmy ich rozmiarów.
Tyranozaur – wizualizacja /Fot. Unsplash

Tyranozaur – wizualizacja /Fot. Unsplash

Dinozaury, ogromne bestie, które kiedyś zamieszkiwały planetę, nie przestają nas zaskakiwać. Jednak otacza je ogromna tajemnica, bo nie wiemy, jak duże były naprawdę.

Nowe badanie podważa naszą wiedzę na temat tych prehistorycznych gigantów. Naukowcy z Queen Mary University of London wykorzystali modelowanie komputerowe, aby zbadać maksymalny możliwy rozmiar kultowego tyranozaura (Tyrannosaurus rex). Okazuje się, że był on większy, niż myśleliśmy, co opisano w czasopiśmie Ecology and Evolution.

Dr Jordan Mallon z Queen Mary University of London mówi:

Nasze badanie sugeruje, że w przypadku dużych zwierząt kopalnych, takich jak T. rex, nie mamy pojęcia na podstawie zapisu kopalnego, jakie absolutne rozmiary mogły osiągnąć. Zabawne jest myślenie o 15-tonowym T. rexie, ale implikacje są również interesujące z biomechanicznego lub ekologicznego punktu widzenia.

Tyranozaury większe niż wskazują na to znalezione skamieniałości

Skamieniałości oferują paleontologom cenne informacje na temat zaginionego prehistorycznego świata. Jednak przy ograniczonej liczbie szczątek naukowcy nie mają wystarczających danych, aby określić maksymalną wielkość T. rexa, a także innych gatunków dinozaurów.

Dlatego zespół dr Mallona zwrócił się ku modelowaniu komputerowemu, aby rozgryźć tę zagadkę. Model uwzględniał kilka czynników, w tym wielkość populacji, wzorce wzrostu, długość życia i luki w zapisach kopalnych. T. rex został wybrany jako temat modelu, ponieważ jest powszechnie znanym dinozaurem o wielu zdefiniowanych cechach.

Symulacje komputerowe wskazują, że największy T. rex mógł być aż o 70 proc. cięższy i 25 proc. dłuższy od okazów zidentyfikowanych do tej pory na podstawie znanych skamieniałości. Taki osobnik byłby wyjątkowo rzadki i zdarzał się tylko raz na 2,5 mld zwierząt. Aby odkryć największego T. rexa w niezwykle rzadkim 99,99 percentylu, naukowcy musieliby prowadzić wykopaliska w obecnym tempie przez kolejne 1000 lat.

Z przodu rozmiar tyranozaura na podstawie największego znanego szkieletu, a dalej hipotetyczny rozmiar największego żyjącego przedstawiciela tego gatunku /Fot. Queen Mary University of London

Model szacuje, że T. rex o potencjalnej masie 15 ton jest znacznie cięższy od obecnego rekordu 8,8 ton i ma długość 15 m w porównaniu do największego znanego z zapisów kopalnych 12-metrowego osobnika.

Większość gatunków dinozaurów jest znana tylko z jednego lub kilku okazów, więc jest niezwykle mało prawdopodobne, aby ich zakresy rozmiarów obejmowały największe osobniki, jakie kiedykolwiek istniały. Może to stworzyć mylne wrażenie co do ogólnych wymiarów gatunku.

Dr David Hone z Queen Mary University of London wyjaśnia:

Ważne jest podkreślenie, że nie chodzi tu tak naprawdę o T. rexa, który jest podstawą naszych badań, ale problem ten dotyczyłby wszystkich dinozaurów i wielu innych gatunków kopalnych. Kłócenie się o to, “który jest największy” na podstawie garstki szkieletów, naprawdę nie ma większego sensu.

Szanse, że paleontolodzy znajdą największe kiedykolwiek osobniki danego gatunku, są niewiarygodnie małe. Pomimo gigantycznych szkieletów, które można zobaczyć w muzeach na całym świecie, największe osobniki tych gatunków były prawdopodobnie jeszcze większe niż nasze wyobrażenia o nich.