Thymichthys politus to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków ryb na świecie. Dziwnie wyglądające zwierzę występuje tylko na dwóch małych fragmentach rafy koralowej u wybrzeży Tasmanii. Jeszcze 200 lat temu było ich pełno, ale dzisiaj żywego osobnika spotkać niezwykle rzadko i może być pierwszym gatunkiem ryby morskiej, który wyginie w czasach współczesnych.
Thymichthys politus to najbardziej zagrożona wyginięciem ryba na świecie
Thymichthys politus to endemity zamieszkujące wody południowo-wschodniej Australii i można je spotkać na głębokości do 60 m. Ich cechą charakterystyczną są płetwy piersiowe, przypominające wizualnie ludzkie dłonie, które wykorzystują do “chodzenia” po dnie. Są ekstremalnie rzadkie. W 2018 r. ekolodzy odkryli nieznaną wcześniej populację ryb składającą się z 20-40 osobników i wierzyli, że uda się uratować ten gatunek, ale teraz wydaje się to mało prawdopodobne.
Powodem, dla którego te ryby występują na zaledwie 50-metrowych odcinkach rafy koralowej, jest to, że nie mogą się zbyt daleko poruszać. Są również podatne na zagrożenia, takie jak utrata siedlisk, zanieczyszczenie i rozwój miast.
Dr Andrew Trotter z University of Tasmania’s Institute for Marine and Antarctic Studies (IMAS) mówi:
Choć chodzenie z płetwami jest rzadkie, niektóre ryby potrafią to robić nawet na lądzie. Utrata pęcherza pławnego to powszechna cecha u wielu ryb bentosowych, ponieważ nie jest już potrzebna precyzyjna kontrola wyporności.
Thymichthys politus jest prawdopodobnie najrzadszym gatunkiem ryb na Ziemi. Z tego powodu naukowcy w Australii przez wiele miesięcy trzymali w niewoli ok. 25 z 100 znanych ryb. Obawiali się, że cały gatunek może zostać wyniszczony przez fale morskie. Dr Trotter opiekował się zagrożonymi rybami i ujawnił, że trzy z nich zmarły w niewoli, ale pozostałe powróciły do swojego siedliska, gdy tylko skończyły się fale upałów.
Ochrona gatunków i szerszej różnorodności wybrzeży Tasmanii jest niezwykle ważna. Niektóre działania na rzecz ochrony obejmują ochronę ich siedlisk, m.in. rafy skalne i lasy wodorostów. Naukowcy muszą podjąć wysiłki, aby chronić te obszary przed degradacją spowodowaną zanieczyszczeniem, rozwojem wybrzeża i destrukcyjnymi praktykami połowowymi.