Ten plastik nie niszczy planety. Naukowcy opracowali coś specjalnego

Naukowcy opracowali innowacyjny “żywy plastik”, który ulega biodegradacji tylko w określonych warunkach, wykorzystując odporność przetrwalników bakteryjnych.
Ten plastik nie niszczy planety. Naukowcy opracowali coś specjalnego

Naukowcy opracowali plastik, który rozwiązuje największy problem tworzyw sztucznych

Badania prowadzone przez prof. Zhuojuna Daia koncentrowały się na inżynierii genetycznej bakterii Bacillus subtilis, która po zmianach miała wydzielać enzym rozkładający plastik, znany jako lipaza BC. Gdy te bakterie były poddawane stresowi przez kontakt z jonami metali ciężkich, tworzyły przetrwalniki, które następnie mieszano z kulkami plastiku polikaprolaktonu (PCL). Mieszanka była topiona i wytłaczana w postaci stałych kawałków plastiku, które zachowywały się jak zwykły PCL w codziennym użytkowaniu. Jednak po nałożeniu specyficznego enzymu na powierzchnię, przetrwalniki były aktywowane, co prowadziło do wydzielania lipazy BC i całkowitego rozkładu plastiku w ciągu sześciu do siedmiu dni.

Czytaj też: Nierówności przechodzą do przeszłości. Te koła są rodem z dzieł sci-fi

Te przetrwalniki, będące formą przetrwania bakterii w obliczu niedoboru składników odżywczych, mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach przez lata, a nawet wieki. Wbudowując te przetrwalniki w plastik, badacze z Chinese Academy of Sciences stworzyli materiał, który pozostaje trwały w normalnych warunkach, ale szybko rozkłada się, gdy zostanie uruchomiony, oferując potencjalne rozwiązanie problemu trwałych odpadów plastikowych. Dodatkowo przetrwalniki mogły być reaktywowane poprzez kompostowanie, z plastikiem ulegającym całkowitemu rozkładowi w glebie w ciągu 25 do 30 dni. Badania obejmowały również integrację przetrwalników z niebiodegradowalnymi plastikami, takimi jak polietylen, które następnie mogły być rozkładane poprzez reaktywację przetrwalników przez mielenie.