Międzynarodowy zespół naukowców z University of Miami oraz Institute of Evolutionary Biology (IBE) zidentyfikował nowego pasożyta u tropikalnej ryby z gatunku Ophioblennius atlanticus. Badanie opublikowane w czasopiśmie Current Biology wykorzystało innowacyjną metodę rekonstrukcji części genomu pasożyta z danych sekwencjonowania uzyskanych od jego żywiciela i wykrycie jego obecności u innych ryb za pomocą genetycznych “kodów kreskowych”.
Odkryto nowego pasożyta występującego u ryb na całym świecie
Pomimo obecności u ryb na całym świecie, pasożyt nie został do tej pory właściwie opisany. Dane genomiczne ujawniają, że pasożyt ten należy do grupy organizmów zwanych apikompleksami (zawierających tzw. kompleks apikalny ułatwiający wnikanie do komórek żywiciela), a dokładniej ichtiokolidów (łac. mieszkaniec ryb).
Dr Javier del Campo z IBE, główny autor badania, mówi:
Chociaż został wcześniej zidentyfikowany za pomocą mikroskopii, do tej pory nie byliśmy w stanie oddzielić sygnału genomowego od ryby żywiciela i pasożyta. Po raz pierwszy udało nam się je zidentyfikować za pomocą ich DNA i umieścić w dobrze znanej grupie pasożytów znanych jako apikompleksy.
Poza umożliwieniem opisu zupełnie nowej grupy apikompleksów, rekonstrukcja genomu pozwoliła badaczom zidentyfikować serię genów, które mogą być użyte do wykrycia obecności tego organizmu w innych próbkach genomicznych lub mikrobiomu – tak, jakby był to “kod kreskowy”.
Uczeni porównali DNA apikompleksów z publicznymi bazami danych mikrobiomów setek gatunków ryb słodkowodnych i morskich. Wyniki wykazały, że pasożyty te wydają się być powiązane z większością analizowanych gatunków ryb morskich i występują we wszystkich oceanach. Byłby to zatem jeden z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów wśród ryb morskich, co może mieć potencjalne implikacje dla rybołówstwa komercyjnego i oceanicznych sieci pokarmowych.
Ichtiokolidy należą do apikompleksów, dużej grupy pasożytów, w tym tych wywołujących malarię i toksoplazmozę. Pasożyty te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi, ale są ważne dla badań nad zdrowiem ekosystemów oceanicznych i dla lepszego kontekstu ewolucji ludzkich pasożytów. Ichtiokolidy po raz pierwszy zostały umieszczone jako grupa siostrzana dla dobrze znanych mieszkańców koralowców – koralikolidów – niedawno opisanych również jako apikompleksy.
Anthony Bonacolta, doktorant biologii z University of Miami, dodaje:
Badanie ichthiokolidów nie tylko ujawnia więcej na temat ewolucji głównych pasożytów, ale także innych podstawowych cech apikompleksów, które mogą być ważne w sensie klinicznym. Mogą wykorzystywać podobne mechanizmy infekcji (ponieważ są również pasożytami krwi) lub mieć inną podobną biologię, która może rozjaśnić nasze zrozumienie innych apikompleksów.