Akumulatorowa rewolucja na horyzoncie. Supercienkie smartfony i samochody onieśmielające zasięgiem

Naukowcy z Chalmers University of Technology opracowali i przetestowali przełomowy „akumulator strukturalny”, który może zrewolucjonizować projektowanie pojazdów elektrycznych (EV) oraz elektroniki konsumenckiej.
Akumulatorowa rewolucja na horyzoncie. Supercienkie smartfony i samochody onieśmielające zasięgiem

Cienki akumulator zrewolucjonizuje laptopy, smartfony i samochody

Rola akumulatorów w rozwoju technologii rośnie, a naukowcy starają się ciągle rozwijać nie tylko w zakresie możliwości energetycznych. Wedle informacji o pewnym zespole specjalistów z Chalmers University, których dzieło przybliżyła publikacja na EurekAlert, ich nowoczesne, innowacyjne akumulatory, mogą pełnić podwójną funkcję – być zarówno źródłem energii, jak i materiałem strukturalnym urządzenia lub pojazdu, co z kolei pozwala na znaczną oszczędność masy. Efektem mają być cienkie oraz lekkie smartfony i laptopy, a nawet samochody elektryczne o zasięgu powiększonym o ponad 70%.

Czytaj też: Potasowo-jonowe ogniwo zaklęte w format 18650, czyli pierwszy taki akumulator w historii

Wiemy, że ten akumulator powstał przy użyciu kompozytu z włókna węglowego, który sam w sobie nie tylko jest lekki, ale również posiada sztywność i wytrzymałość aluminium. Kluczowe jest jednak to, że naukowcy wykorzystali go w roli magazynu energii o gęstości energetycznej na poziomie skromnych 30 Wh/kg. Skromnych, ale z ogromnym potencjałem, bo zespół wierzy, że prototyp uda się poprawić, a jego masowa produkcja jest już na horyzoncie. Dzięki zastosowaniu półstałego elektrolitu, nowy projekt akumulatora jest bezpieczniejszy i mniej łatwopalny niż tradycyjne wersje z ciekłym elektrolitem.